Roma’da İlgi Çekici Bir Alan: St. Callixtus Yeraltı Mezarları

St. Callixtus Yeraltı Mezarları

St. Callixtus Yeraltı Mezarları

11 dk'lık okuma
225 kişi okudu
Popüler Roma Turları

Roma’daki en gizemli, ilgi çekici yerlerden biri kabul edilen St. Callixtus Yeraltı Mezarları, Hıristiyan cemaatinin üyelerinin defin ve cenaze törenleri için kullanılan bir alandır. St. Callixtus Yeraltı Mezarları, tüf ve puzolana kayaçlarına, farklı şekillerde tüneller olacak şekilde inşa edilmiştir. Ayrıca hücreler şeklinde çeşitli odalar da bulunmaktadır. Görkemli bir mimariye sahip olan yer altı mezarları bugün Roma’da gezilecek en meşhur yerlerden biridir. 

Mezarlık adını MS 3. yüzyılın başlarında Papa Zephyrinus tarafından burayı yönetmesi istenen Aziz Callixtus’tan almıştır. St. Callixtus Yeraltı Mezarları, M.S. 3. yüzyılda Roma Kilisesi’nin resmi mezarlığı olarak kullanılmıştır. Roma’daki Appian Yolu üzerinde yer alan St Callixtus Yeraltı Mezarları, 16 papa da dahil olmak üzere yarım milyon Hıristiyan’ın gömüldüğü dini bir alandır. Hem dini hem de kültürel bir tarihe sahip olduğu için birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. 

Gizemli St. Callixtus Yeraltı Mezarları

St. Callixtus Yeraltı Mezarları kaynaklara göre, Roma’daki Hristiyan cemaatinin en eski resmi mezarlığıdır. Mezarlık kompleksi bazı noktalarda beş kata yayılmıştır ve galerileri 10 kilometrenin üzerinde bir alanda bulunmaktadır. Bu mezar alanı, 1854’te Arkeolog Giovanni Battista de Rossi tarafından keşfedilmiştir. 

Bulunduğu zamanda mezar alanında, dokuz papa ve üç piskoposun gömüldüğü bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca ünlü Roma matronu olan St. Cecilia’nın da mezarının burada olduğu bilinmektedir.

Mezarlık kompleksinin en eski bölümlerinden biri, M.S. 253 yılında şehit olan Papa Cornelius’un gömüldüğü Lucina’nın mahzenidir. Yakındaki bir hücrede, Roma yeraltı mezarlıklarındaki en eski fresklerden bazıları yer almaktadır. Bir diğer antik bölge, kutsal tören odalarının bulunduğu Alan I’dir. 

St. Callixtus Yeraltı Mezarları, çarşamba günleri kapalıdır. Diğer tüm günlerde 09.00 ile 12.00 ve 14.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Girişler ücretlidir. Yetişkinler için bilet fiyatı 8,30 eurodur. 7 ile 16 yaş arasındakiler, arkeologlar ve 65 yaş üzerindeki ziyaretçiler için 5,50 euro tutarındadır. Özel gereksinimi olan ziyaretçiler, 6 yaşından küçükler için girişler ücretsizdir. 

Sevdiklerinizle Paylaşın

İtalya Vizesi

İtalya’ya yapılacak turistik gezilerde Schengen vizesi şartı aranmaktadır. 90 günlük ziyaretleri kapsayan Schengen vizesi için kişilerin ikâmet adreslerine göre ilgili İtalya Konsolosluğu’na başvuru yapmaları gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Club Zonal Sinchi Roca nerededir?

Club Zonal Sinchi Roca, Peru’nun Lima şehrinde yer almaktadır. Lima’nın Comas Bölgesi’nde bulunan bu park, eğlenceli aktiviteleriyle ünlüdür.

Parkın içerisinde hangi aktiviteler vardır?

Yüzme, futbol, voleybol, tenis gibi sporların yanı sıra bisiklet sürmek ve piknik yapmak  için de alanlar bulunmaktadır. Ziyaretçiler bu parkta, oldukça eğlenceli zamanlar geçirebilmektedir.