İşbu sözleşme, Ytur.net üzerinden sunulan hizmetlerin satın alınması ve kullanılmasına yönelik koşulları belirtmektedir. 

Siteye erişiminizden veya siteyi kullanımınızdan önce lütfen bu sözleşmeyi dikkatle okuyunuz. Siteye erişmekle veya siteyi kullanmakla, aşağıda belirtilen şartlar ve hükümlerle bağlı olmayı kabul etmektesiniz. Ytur Seyahat Turizm Ticaret A.Ş. bu sözleşmede her zaman değişiklik yapabilir ve bu değişiklikler yeni sözleşmenin siteye konulmasıyla derhal yürürlük kazanır. Bu değişikliklerden haberdar olmak amacıyla periyodik olarak sözleşmeyi gözden geçirmeyi kabul etmektesiniz. Siteye erişiminiz veya kullanımınız, değiştirilmiş sözleşme şartlarını kesin olarak kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir. Sözleşme şartlarını kabul etmiyorsanız, siteye erişiminizi hemen sonlandırmalısınız.

  • Genel Koşullar

1.1 Ytur.net; yurt dışı turlar, yurt içi turlar, gemi turları ve Kıbrıs tur paketleri gibi seyahat hizmetleri sunmaktadır. Site üzerinde sunulan hizmetlerin içerikleri Ytur.net tasarrufundadır.

1.2. Site üzerinden sunulan seyahat hizmetleri; mevsime ve kontenjana bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Ytur, değişikliklere yönelik hakkını saklı tutmaktadır.

1.3. İşbu sözleşmede yer alan kullanım şartları, Ytur.net üzerinden sunulan tur programlarının ve satış sonrasında imzalanacak olan paket tur sözleşmesinin ayrılmaz bir parçasıdır, bağımsız düşünülemez.

  • Seyahat Hizmetleri

2.1 Ytur.net’te sunulan seyahat hizmetleri, kredi kartı veya Havale/EFT yoluyla satın alınabilmektedir. Kredi kartı ile taksitli satın alımlarda mevcut hizmet bedeli üzerinden bankaların sunduğu oranlara bağlı olarak vade farkı uygulanabilmektedir.

2.2. Satın alınan seyahat hizmetinin kullanılabilmesi için mutlaka öncesinde rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.

2.3. Ytur.net’te sunulan turlarda minimum katılım şartı aranmaktadır. Yeterli katılım sağlanamadığı takdirde Ytur, turu iptal etme hakkını saklı tutmaktadır. Turun iptal olması durumunda sizlere hareket tarihinden 20 gün önce bilgi verilmektedir.

2.4. Ytur.net, havayolu ulaşımı için siz ile kurum arasında aracı konumundadır ve 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar olma ihtimali vardır veya mevcut uçuş saatleri değişiklik gösterebilir. Müşteriler saat değişikliği riskini işbu sözleşme uyarınca kabul etmiştir. 0-2 yaş arası çocuklardan alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli talep edilmemektedir.

2.5. Panoramik şehir gezileri, şehirlerin genel olarak tanıtımı için düzenlenmekte ve yaklaşık 2 ile 3 saat aralığında sürmektedir. Şehir gezileri, içeriği değişmemek koşulu ile farklı günlerde düzenlenebilmekte veya hava durumuna ve/veya mücbir sebeplere bağlı olarak gerçekleştirilmeyebilmektedir. Tur programında belirtilen ekstra geziler, yerel acente tarafından minimum katılım şartı ile düzenlenmektedir. Yeterli çoğunluk sağlanamazsa geziler yapılmamaktadır. Ekstra gezi fiyatı, içerik ve katılımcı sayısına göre değişiklik göstermektedir. Yolculuk sırasında güzergah üzerinde yapılacak olan ekstra turlara katılmak istemeyen misafirler, yol üzerindeki müsait bir dinlenme tesisinde beklemeyi kabul etmiş sayılmaktadır. 

  • İptal ve İade Koşulları

Site üzerinden satın alınan tur ve geziler için rezervasyon esnasında paket tur sözleşmesi paylaşılmaktadır. İptal ve iade koşulları paket tur sözleşmesinin ilgili maddelerine göre düzenlenmektedir. Genel olarak;

3.1 Promosyonlu veya kampanyalı ürünlerde rezervasyon yapıldıktan sonra kesinlikle iptal etme hakkı bulunmamaktadır.

3.2 Yurt dışı turlarda aksi belirtilmemiş ise gezinin başlamasına 30 gün kalaya kadar iptal ve vazgeçme talep etmesi durumunda ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenen bedel tüketiciye aynen iade edilir. Tüketici, gezinin başlamasına 30 günden az kalan zamanlardaki iptal ya da değişiklik taleplerinde gezi bedelinin tamamını Ytur.net’e cayma tazminatı olarak ödemeyi kabul ve taahhüt eder. 

3.3 Gemi turlarında aksi belirtilmemiş ise gezisinin başlamasına 90 gün kalaya kadar iptal ve vazgeçme talep etmesi durumunda ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, kisi basi 150 euro kesinti yapılarak ödenen bedel tüketiciye iade edilir. Tüketici, gezinin başlamasına 90 günden az kalan zamanlardaki iptal ya da değişiklik taleplerinde gezi bedelinin tamamını Ytur’a cayma tazminatı olarak ödemeyi kabul ve taahhüt eder. 

3.4 İsim değişiklikleri turun satışından turun hareketine 7 gün kalana kadar 100 euro servis bedeli karşılığında yapılabilir. 0-7 gün arasında talep edilen isim değişiklikleri servis ücretine ilaveten havayolu onayı ve cezalarına tabidir.

3.5 Yurt dışı seyahatlerinde ve gemi turlarında vize ve sigorta bedelleri ile varsa, tur ile sunulan iç hat bağlantı uçak bileti ücretleri iade edilmez.

3.6 Tüketici veya birinci derecede akrabaları için kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, tüketicinin paket tur sözleşmesinin hükümlerinden herhangi birinin yerine getirilmesine engel olacak derecedeki ağır kaza, tedavi gerektiren ağır hastalık, ölüm halleri TÜKETİCİ için mücbir sebep hali kabul edilir. Tüketici, mücbir sebebin varlığını resmi kurumlardan ve devlet hastanelerinden alınacak geçerli belge ile ispatlamak zorundadır. Tüketicinin gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya bu maddede belirtilen mücbir sebep nedenleri ile paket turun başlamasına 30 günden (gemi turlarında ise 60 günden) daha az bir süre kala, yazılı olarak fesih bildiriminde bulunması halinde ödenmesi zorunlu vergi, harç vb. yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile 3. kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın tüketicinin ödemiş olduğu bedel fesih bildiriminin Ytur’a ulaşmasından itibaren 14 gün içinde tüketiciye iade edilir.

3.7 Ytur, turları kısmen veya tamamen iptal etme hakkına sahiptir. Bu durum, yurt dışı turlarda turun hareketine en az 7 gün kala, yurt içi turlarda ise turun hareket tarihine en az 2 gün kala kullanıcıya bildirilir.

3.8 Kredi kartına yapılan iadelerde, bankaların çalışma koşullarına bağlı olarak yapılan iadenin karta yansıması 5 iş gününü bulabilmektedir.

  • Vize ve Pasaport

4.1 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize uygulaması vardır. Vize başvurusu için seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport ile Ytur’dan temin edilebilecek “Vize İçin Gerekli Evraklar” listesinde belirtilen belgeler ile başvurmak gerekmektedir. Yeşil pasaport sahipleri için vize uygulaması olmayıp, seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport yeterlidir. Vize alınmış olması, ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmez, pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan Ytur.net sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir.

4.2 Türkiye Cumhuriyeti yeşil pasaportu ile seyahat edecek misafirlerimizin, eğer pasaportlarının alınış tarihi 10 yıldan eski ise; pasaportlarını yenilemeleri gereklidir. Aksi halde gidecekleri ülkeye kabul edilmeyebilirler ve/veya Türkiye’den havayolu firması tarafından uçuşları gerçekleştirilmeyebilir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir.

4.3 Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.

4.4 Vize başvuruları, tur hareketinden 3 ay öncesinden itibaren yapılabilmektedir. Vize sürecinizin daha sağlıklı ilerleyebilmesi ve konsolosluklarda oluşabilecek dönemsel yoğunluklardan ve/veya uygulama farklılıklarından etkilenmemek adına, tur kalkış tarihine 3 aylık süre kalmasından itibaren, vize başvurunuzu bir an önce tamamlanması tavsiye olunur.

4.5 18 yaşından küçük misafirlerimiz tek başlarına ya da yanlarında anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ederken ülke giriş-çıkışlarında görevli polis memuruna anne-babanın ortak muvafakatini gösterir belge sorulması ihtimali olduğundan; 18 yaş altı misafirlerimizin ve anne-babalarının bu konuda hassasiyet göstermelerini tavsiye ederiz.

4.6 Vize verilmesi tamamen ilgili konsoloslukların uhdesindedir. Vize Hizmetinin alınması için Ytur’a talepte bulunulması durumunda Ytur, vize için gerekli evrakları zamanında konsolosluğa iletmekle yükümlüdür. Konsolosluk tarafından vize verilmemesi durumunda Ytur hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz, vize ve seyahat sigortası ücretleri iade edilmez. Bu durumda, tur bedelinin iadesi Madde-3’deki koşullara göre yapılır.

  • Mücbir Sebepler

Kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, gerekli tüm özeni göstermiş ve önlemleri almış olmasına rağmen olağanüstü ve öngörülemez nitelikte olan olaylar yüzünden ortaya çıkan ve paket turun başlamasına, devamına veya sonlanmasına engel oluşturan haller ile Ytur’un ortaya çıkan olay üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı haller Ytur için mücbir sebep sayılır. Bu haller aşağıda belirtilmiştir;

5.1 Yer sarsıntısı, yangın, yanardağ patlaması, sel, fırtına, kasırga, sis, çığ, yıldırım gibi ve bunlarla sınırlı olmaksızın doğal afetler veya salgın hastalıklar ile nükleer, kimyasal felaket veya serpintiler ile salgın hastalıklar ve bunlarla sınırlı olmaksızın benzer durumlar ve olaylar ile olağanüstü haller.

5.2 Türkiye’de sınır komşularında veya paket tur kapsamında gidilecek ülke/ülkelerde, sınır kapılarında ve/veya sınır kapısına komşu ülkede, uluslararası hava kara ve deniz ulaşımını engelleyen olağanüstü hallerde, savaş veya seferberlik halleri, halk ayaklanmaları, saldırı veya terör hareketleri, sabotajlar, isyanlar, işgal ve iç savaş, devrim, ayaklanma, zorla el koyma, askeri darbe veya yönetime zorla el konulması, sivil kargaşalar, endüstriyel anlaşmazlıklar, hükümet yaptırımları, ambargo, grevler, lokavtlar, limanların kapalı veya dolu olması ve bunlarla sınırlı olmaksızın her türlü olağanüstü haller veya çalışanları işten alıkoyabilecek haller.

5.3 Mücbir sebebin mevcut olduğu hallerde Ytur sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz.

  • Kullanıcının Sorumlulukları

6.1 Kullanıcı, Ytur’net’i ziyaret etmekle veya kullanmakla veya üye olmakla, sitenin kullanılmasına ilişkin bu koşulları okuduğunu, anladığını ve bu koşullarla bağlı olduğunu ve hem bu koşullara hem de site ile ilgili yürürlükte bulunan tüm kanunlara, yönetmeliklere ve sair mevzuata uyacağını açıkça kabul ve taahhüt etmiş bulunmaktadır.

6.2 Ytur, sitede ilan edilir edilmez yürürlüğe girmek üzere, herhangi bir zamanda bu koşullarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Kullanıcının, Ytur bu koşullarda değişiklik yaptıktan sonra siteyi kullanmaya devam etmesi, bu koşullardaki değişiklikleri kabul etmiş olduğu anlamına gelecektir.

6.3 Sitede kullanılan her türlü yazılı ve görsel içerik; Ytur’un, iş ortaklarının ve/veya 3. şahısların fikri mülkiyet hakları ile korunmaktadır. Sitede yer alan hiçbir unsur Ytur’un yazılı izni olmaksızın hiçbir ad altında kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve başka mecralarda kullanılamaz.

6.4 Kullanıcı, her ne ad altında olursa olsun Site’nin işleyişini olumsuz yönde etkileyecek kullanım, tersine mühendislik, hacking, robot ve örümcekler ile sitenin içeriğinin kopyalanması, yasadışı amaçlar için kullanılması ve vb yöntemlere başvurmayacağını kabul ve taahhüt ederler. Aksi uygulamalarda, Ytur yasal haklarını sonuna kadar kullanmayı ve her türlü zararı bu yollara başvurmuş kullanıcılara gayri kabulü rücu etme hakkını saklı tutar.

6.5 Ytur, kullanıcının siteye üye olurken verdiği ve yaptığı satın alımlar sırasında oluşan bilgileri istatistiki değerlendirmeler, Site’nin geliştirilmesi ve kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi için dilediği biçimde kullanabilir. Kullanıcı, bu bilgilerin Ytur tarafından anılan amaçlarla kullanımına onay verir.

6.6 Kullanıcı, siteye erişim araçlarının (kullanıcı ismi, şifre vb.) güvenliği, saklanması, 3. şahısların bilgisinden uzak tutulması ve izinsiz kullanılmasıyla ilgili hususların tamamen kendi sorumluluğunda olduğunu kabul eder. Kullanıcı’nın anılan hususlardaki ihmal ve kusurlarından dolayı kendisinin ve/veya 3. şahısların uğrayabileceği zararlar dolayısıyla Ytur’un doğrudan veya dolaylı herhangi bir sorumluluğu yoktur.

6.7 Kullanıcı, kayıt olurken verdiği e-posta adresine aksini talep etmediği sürece Ytur tarafından sunulan hizmetler ve kampanyalarla ilgili bilgilendirme e-postaları gönderileceği kabul eder. Kullanıcı dilediği zaman bu e-postaları almamak için Ytur ile bağlantıya geçerek, bilgilendirme listesinden çıkarılmayı talep edebilir.

6.8 Sitenin bilgi güvenliği ve Kişisel Verilerin Korunması politikası, sitede açıklanmıştır. Siteyi ziyaret eden ve/veya üye olan kullanıcılar, Kişisel Verilerin Korunması politikasını okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

6.9 Kullanıcı, işbu sözleşme ile kabul ve taahhüt ettiği yükümlülüklerini ihlâl ettiği takdirde, Ytur tarafından üyeliğinin iptal edilerek siteyi kullanmasına son verilebileceğini, satın aldığı hizmetlerin iptal edilebileceğini ve/veya aleyhine hukuki dava veya takip yoluna gidebileceğini kabul eder.

  • Bildirimler

Ytur veya iş ortaklarına yapılacak bildirimlerin yazılı olması gerekmektedir.

  • Yetkili Mahkeme

İşbu sözleşmeden kaynaklanacak ihtilafların çözümünde İstanbul Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

İşbu Sözleşme Kullanıcı tarafından okunarak kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir.