Batumi Dolphinarium’da Yunusların Eşsiz Dansını Canlı İzleyin

Önceki
Batumi Dolphinarium

Batumi Dolphinarium

Sonraki
86 dk'lık okuma
877 kişi okudu

Batumi Dolphinarium, sahil kıyısı Acara’da bulunmakta ve ilk açıldığı günden itibaren ziyaretçilerin ilgi odağı olan yerler arasındadır. Batum’un sahil kenti olan Acara’da bulunan Dolphinarium, 1966 yılında açılmıştır. Şehre ilk defa gelen ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdikleri yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Batumi Dolphinarium aynı zamanda dünyada bulunan en büyük yunus akvaryumlarından bir tanesidir. En yeni teknoloji kullanılarak yapılan havuz içerisinde bulunan yunuslar, yılın her döneminde ziyaretçileri yaptıkları gösteriler ile büyülemektedir.

Deniz hayvanlarının yaşaması için her türlü koşulun sağlandığı ortamlarda, yunuslar gayet sağlıklı koşullarda hayatlarını sürdürmekte ve bu ilginç merkezde yıl bazında binlerce ziyaretçiyi gösterileri ile gülümsetmektedir.

Batumi Dolphinarium 3 ayrı bölüm üzerine tasarlanmıştır. Eğitim ve gösteri havuzları olarak ayrılan havuzlarda hayvanların yaşamı için gerekli olabilecek her türlü koşul sağlanmıştır.

Batumi Dolphinarium Tarihi

Batumi Dolphinarium ilk hizmet vermeye dönemlere içerisinde değerli kürk su samurları ve Hazar fokları yaşamıştır. Aynı dönemlerde Kuzey Pasifik yüzgeçayaklıları da bu havuzda yaşamışlardır. İçerisine bulunan sayısız balık türü de meydana getirdiği rengarenk manzara ile her dönemde ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

İlk yapıldığı dönemlerde havuz içerisinde 100’ü aşkın balık türünün yaşadığı bilinmektedir. Vatoz, Dikenli Işın, Kum Tabanı, Kefal, Red Mulllet, Broown Meager, Amazon Pirenha, Gouramis, Cichlidler, Botia Macracantha ve Discus bu türlerden bazılarıdır.

Batumi Dolphinarium, ilk kurulduğu dönemlerde Sovyetler Birliği’nde kurulan ilk gösteri havuzu olma özelliğine de sahiptir.

90’lı yıllara gelindiğinde, ülkede mevcut olan politik ve ekonomik durumun etkisi ile, canlıların yaşamında problemler meydana gelmiş ve bir dönem akvaryum hizmete kapatılmıştır. İlerleyen dönemlerde hayvanların hapsedilmesine yönelik olarak da birçok farklı olay yaşanmış ve yunuslar gibi birçok hayvanın kapalı tutulması ülkede provokasyona neden olmuştur.

Aradan geçen 20 yılın ardından, Batum Belediyesi tekrar çalışmalara başlamış ve havuzu tekrar aktif hale getirmeyi başarmıştır. Yeniden açılan akvaryum içerisinde bulunan yunuslar günümüzde de yaşamlarını sürdürmekte ve ziyaretçilerden alkış almaya devam etmektedir.

Şehrin En Renkli Adresi Dolphinarium

Batumi Dolphinarium’da düzenlenen gösterilerde yunuslar ve fok balıkları yer almaktadır. Sunulan gösteriler özel bir sahne etrafında gerçekleşir. Sahnede bulunan süslemeler, vahşi yaşamı tehdit eden birer obje olarak kullanılmaktadır. Gösterinin yapıldığı alan bir tür oditoryumdur. Amfi tiyatro şeklini andıran gösteri alanında cam bir alan içerisinde bulunan hayvanların güneşten ve olumsuz hava koşullarından maksimum derecede korunması mümkün olmaktadır.

Dolphinarium kapalı bir salon olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle de yağmurlu dönemlerde bile ziyaretçilere rahatlık sağlamaktadır.

Dolphinarium 700 kişilik kapasiteye sahiptir. Yunuslar eşliğinde düzenlenen gösterilerde birden fazla dil tercih edilmektedir. Gürcüce, Rusça ve İngilizce dil seçenekleri ile ziyaretçiler anlayabilecekleri dillerde gösterileri daha zevkli koşullarda izleyebilmektedir.

Birbirinden Güzel Yunus ve Fok Gösterileri

Batumi Dolphinarium’da sergilenen gösterilerde 15 adet yunus ve 4 adet fok seyirci karşısına çıkmaktadır. Gösteriye çıkan yunusların isimleri Kako, Monika, Maia, Belucci, Zoro, Nini, ve Cici’dir.

Gösterilerde toplam 30 farklı aksiyon bulunmaktadır. Dans etme, top oyunları ve halkalar ile dans gibi aktiviteler; gösterilerde yer alan bazı bölümlerdir. Bunun haricinde yunus ve fok balıkları kuyrukta denge kurma, başlama vuruşu gibi daha birçok farklı gösteriyi de ziyaretçilere sunmaktadır.

Sağlık İçin Tercih Edilecek Yunus Terapileri

Yunus akvaryumu, şehre ilk defa gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Şehirde en fazla ziyaretçi alan yerlerden birisi olan Dolphinarium, seyircilere her bir özelliği ile oldukça farklı anlar yaşatmaktadır.

Batumi Dolphinarium içerisinde gösterilere sunulan tek etkinlik yunusların havuz gösterilerini seyretmekten ibaret değildir. Tercihe bağlı olarak ziyaretçiler yunuslar ile birlikte havuzda yüzme aktivitelerine de katılabilmektedir. Yunuslar ile birlikte akvaryuma girerek vakit geçirmek isteyen ziyaretçiler için belirli saatlerde yüzme seansları düzenlenmektedir. Yüzmek isteyen ziyaretçiler, sıralı bir şekilde havuza girerek yunuslar ve foklar ile havuzda eğlenceli vakit geçirebilmektedir.

Dolphinarium’da yapılabilecek bir diğer aktivite ise düzenlenen tıbbi programlardır. Sağlığa iyi gelen programlar arasından kendilerine uygun olan programı tercih eden ziyaretçiler, ücreti karşılığında bu uygulamalara da katılabilmektedir.

Batumi Dolphinarium Ziyaret Koşulları ve Ücretleri

Batumi Dolphinarium’da düzenlenen akvaryum gösterilerde yunuslar günde iki kez seyirci karşısına çıkmaktadır. Hem sabah hem de akşam düzenlenen gösteriler, gösteri saatlerine göre farklı ücretlere sahiptir.

Üç farklı dilde gerçekleştirilen gösteriler 14.00, 17.00 ve 21.00’de düzenlenmektedir.

Her gün gerçekleştirilen gösterilerde ziyaretçiler yunusların en güzel ve eğlenceli hallerini yakından görme fırsatı bulabilmektedir. Gösterilerin her birisi yaklaşık olarak yarım saat sürmektedir. Yaz sezonunda her gün 3 gösteri gerçekleştirilmektedir.

Yaz sezonu dışında ise gösteriler yalnızca cumartesi ve pazar günleri olmaktadır.

Düzenlenen gösterilerde, gündüz programlarına katılmak isteyen ziyaretçiler için talep edilen ücret 12 laridir. Gündüz vaktinde gerçekleştirilen gösteriler, ayrıca Gürcü ve Rusça dili ile ziyaretçilere sunulmaktadır. Gece gösterimine katılmak isteyen ziyaretçiler 16 lari ödeyerek alana giriş yapabilmektedir. Gece gösterimi sırasında eğitmenlerin tercih ettikleri dil İngilizcedir.

Dolphinarium içerisinde yunus ve fok balıkları ile yüzmek isteyenler de ücreti karşılığında bu farklı aktivitede yerlerini alabilmektedir. 3- 12 yaş aralığında bulunan çocuklar için canlılar ile havuzda yüzme ücreti 60 laridir. 12-18 yaş aralığında bulunan gençler ise 100 lari karşılığında havuzda yerini alabilmektedir. Yetişkinler için havuzda yüzme bedeli ise 150 laridir. Salon içinde bulunan bar ise ücretsiz olarak müşterilerine hizmet vermektedir.

Her yaştan ziyaretçinin kabul edildiği Dolphinarium’da özel gereksinimli bireyler için de özel bir platform yer almaktadır.

Sevdiklerinizle Paylaşın

Sıkça Sorulan Sorular

Club Zonal Sinchi Roca nerededir?

Club Zonal Sinchi Roca, Peru’nun Lima şehrinde yer almaktadır. Lima’nın Comas Bölgesi’nde bulunan bu park, eğlenceli aktiviteleriyle ünlüdür.

Parkın içerisinde hangi aktiviteler vardır?

Yüzme, futbol, voleybol, tenis gibi sporların yanı sıra bisiklet sürmek ve piknik yapmak  için de alanlar bulunmaktadır. Ziyaretçiler bu parkta, oldukça eğlenceli zamanlar geçirebilmektedir.