Gürcistan’ın En Büyük Milli Parkı: Batumi Boulevard

Batumi Boulevard

Batumi Boulevard

43 dk'lık okuma
560 kişi okudu

Gürcistan’ın Batum şehrinde yer alan Batumi Boulevard, Kafkasya’nın en büyük parkları arasında bulunmaktadır. Yaklaşık 7 kilometre uzunluğa sahip olan Batumi Boulevard’ın aslında kentteki merkez bulvar olduğu bilinmektedir. İçerisinde yer alan seyir terası, havuz ve gölet gibi alanlar turistler tarafından sık sık tercih edilen yerler arasındadır. 

Geçmişten Günümüze Batumi Boulevard

Tarihi 1881 yılına kadar uzanan Batumi Boulevard, valinin isteği üzerine Alman bir bahçivana verilmiş bir park tasarlama görevi ile hayata geçirilmiştir. Deniz kıyısında dinlenmek ve manzarayı seyretmek amacıyla yaptırılan Boulevard, zaman geçtikçe turistlerin beğenisini kazanmıştır. Zamanla geniş alanlara yayılım gösteren Boulevard’ın içerisinde günümüzde pek çok tarihi yapıya rastlanılması mümkündür. 

Batumi Boulevard’ın Mimarisi

Yaklaşık 150 yıldır faaliyette olan Batumi Boulevard, zaman içerisinde pek çok mimari akımdan etkilenmiştir. İlk yapıldığı yıllarda mimarı olan Alman bahçıvan, kendi ülkesine ait bir park dizaynı ile inşasını sürdürmüştür. İlerleyen yıllarda turistlerin de etkinliğini artmasıyla birlikte Boulevard, Los Angeles’ta yer alan park tasarımlarından etkilenmiştir. Son 30 yıl boyunca ana hattını korumayı başaran Boulevard’ın her geçen yıl daha geniş alanlara yayılım gösterdiği bilinmektedir. 

Kafkasya mimarisi açısından pek çok öğenin bulunduğu Boulevard’ın bir diğer anlamda geçiş mimarisi olduğu belirtilmektedir. Hem Avrupa hem de Asya mimarisinin ortak buluşma noktalarından biri olan Boulevard’ın Batum’daki en görkemli yapılar arasında yer aldığı bilinmektedir. 

Batumi Boulevard’ın Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Manzarasıyla ziyaretçilerin beğenisini kazanan Batumi Boulevard, 7/24 açık olan turistik alanlar arasındadır. Müzikli eğlencelerden çeşitli organizasyonlara pek çok aktivitenin yapıldığı Boulevard’da gün boyunca vakit geçirmek mümkündür. Herhangi bir ücretli uygulaması bulunmayan Boulevard’da kısıtlama olmadan ziyaret gerçekleştirilebilmektedir. 

Batumi Boulevard’da Zaman Geçirmek

Kış aylarında oldukça sakin bir havanın bulunduğu Boulevard’da rahatlıkla gezintiye çıkılabilmektedir.

Batumi Boulevard’ı ziyaret etmek isteyen turistler genellikle yaz aylarını tercih etmektedir.

Oldukça geniş bir alana yayılmış olan parkta ortalama 4 ile 6 saat arasında vakit geçirildiği belirtilmektedir.

Sevdiklerinizle Paylaşın

Sıkça Sorulan Sorular

Club Zonal Sinchi Roca nerededir?

Club Zonal Sinchi Roca, Peru’nun Lima şehrinde yer almaktadır. Lima’nın Comas Bölgesi’nde bulunan bu park, eğlenceli aktiviteleriyle ünlüdür.

Parkın içerisinde hangi aktiviteler vardır?

Yüzme, futbol, voleybol, tenis gibi sporların yanı sıra bisiklet sürmek ve piknik yapmak  için de alanlar bulunmaktadır. Ziyaretçiler bu parkta, oldukça eğlenceli zamanlar geçirebilmektedir.