Azerbaycan’ın Romeo ve Juliet’i: Ali ve Nino Heykeli

Önceki
Ali ve Nino Heykeli

Ali ve Nino Heykeli

Sonraki
441 dk'lık okuma
5165 kişi okudu

Gürcistan’ın simgeleri arasında yer alan Ali ve Nino heykeli Batum’da deniz kıyısında yer almaktadır. Göz kamaştıran yapısı ve ilginç tasarımı ile şehirde en önemli yapılar arasında kabul edilmektedir. Muhteşem görselliği ve hareketli heykel olması ile olduğu kadar hikayesi ile de ziyaretçileri oldukça etkilemektedir. Şehirde mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında bulunan Ali ve Nino Heykeli hem yerli hem yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Ali ve Nino Heykelinin Muhteşem Dansı

Ali ve Nino Heykeli, hareketli heykel olması ile diğer heykellerden ayrılmaktadır. Otomatik bir hareket sistemi üzerine kurulan bu heykel her gün akşam saat 19.00’da hareket etmeye başlamaktadır. Hareket esnasında birbirine yaklaşan iki heykel yavaş hareketler ile birbirine temas eden yerlerinden iç içe geçer ve bir bütün halini almaktadır. Daha sonra ise hareketin devam ettiği yönde heykeller birbirinden tekrar ayrılmaktadır.

Heykelin hareketi toplamda 10 dakika sürmekte ve müzik eşliğinde heykelin otomatik döngüsü tamamlanmaktadır. Heykeli ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı turistler akşam saatlerinde deniz kıyısında heykelin bulunduğu yere gelerek bu farklı yapıyı yakından görebilmektedir.

Kafkaslar’ın Romeo ile Juliet’i Ali ve Nino Heykelinin Hikayesi

Kafkasların Romeo ve Juliet’i olarak da isim bulan Ali ve Nino Heykeli son derece duygusal bir hikâyeye sahiptir. Hristiyan bir genç ile Müslüman bir kızın hüzün ile sonuçlanan ayrılık hikayesini konu almaktadır.

Ali ve Nino isimli gencin aşk hikayesi Azerbaycan’da yaşanan trajik olaylar sırasında ortaya çıkmıştır. Bu hikâyede Birinci Dünya Savaşı dönemlerinde Rus İmparatorluğu’nun hâkim olduğu ihtilal ile Azerbaycan ele geçirilmiş ve ülke Rus hakimiyeti altına girmiştir. 1914 yılında ihtilalin yaşandığı dönemlerde eski bir aristokratın oğlu olan Ali Han Şırvanşır ile Gürcü Beyin kızı olan Nino Kapiani birbirine âşık olmuştur. Nino yaşadığı bölge nedeni ile Hristiyan mezhebine uygun eğitimler alırken, Nino ise Müslümanlık mezhebine bağlıdır. İki genç aralarındaki bu engeli görmezden gelerek evlenmeye karar vermiştir.

Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması ile yaklaşan tehlikede Ali’nin yakın arkadaşı olan Melik Nahararyan, Ninoya’ya olan aşkını öğrenerek Nino’yu kaçırmıştır. Ali de bu olayı duyar duymaz Nahararyan’ın peşine düşmüş ve Nahararyan’ı yakalayınca öldürerek Dağıstan Dağı’na kaçmıştır. Nino da ailesini bir kenara bırakmış ve aşkının peşinden Dağıstan Dağı’na giderek burada Ali ile evlenmiştir.

Savaşın başladığı dönemlerde Ali, savaşta memleketini korumak için Nino’yu memleketine göndererek, kendisi de memleketine dönmüştür. Hamile olan Nino, ailesinin yanında savaşın bitmesini ve eşi Ali’nin tekrar geri dönmesini beklemiştir. Ali’nin dönmesinden sonra bir kız bebek sahibi olan çift, daha sonra Azerbaycan’a gelerek buraya yerleşmiştir.

1920 yılında Bolşeviklerin tekrar Azerbaycan’ın başkenti Bakü’yü egemenlikleri altına almak istemeleri ile bölgede tekrar bir savaş hali meydana gelmiş ve Ali tekrar memleketi için savaşmak zorunda kalmıştır. Çıkan savaşta mücadele esnasında Ali, 24 yaşında iken, hayatını kaybetmiştir. Nino’da bu olaydan sonra Azerbaycan’ı terk ederek kızı ile birlikte Paris’e kaçmıştır.

Ali ve Nino Heykeli Özellikleri

Birbirine kavuşamayan iki aşığı simgeleyen Ali ve Nino heykelinin tasarımına 2007 yılında başlanmıştır. Heykelin yapımı ise 2010 yılında tamamlanmıştır.

Gürcü heykeltıraş Tamara Kvesitadze tarafından yapılan heykel 8 metre yüksekliğe sahiptir. Heykelin gövdesinden zemine uzanan 26 adet ayak bulunmaktadır. Tamamen çelik malzemeden üretilmiştir ve hareketli heykel olma özelliğine sahiptir.

Sonsuz aşkı ve sadakati simgeleyen heykel aynı zamanda renkli ışıklandırmalar ile donatılmıştır. Heykel hareket etmeye başladığında metal gövde, parlak bir ışık yansıtır ve güneş ışığının yönüne göre de bu parlaklıklar farklı renk tonlarına bürünmektedir. Heykelde yer alan ışıklandırma sisteminin de aktif olması ile şahane bir görsel şölen ortaya çıkmaktadır.

Dillere Destan Olan Ali ve Nino Hikayesinin Romanı ve Filmi

Her yıl binlerce turistin ilgi gösterdiği Ali ve Nino Heykeli, Azerbaycanlı yazar Kurban Said’in romanından esinlenerek yapılmıştır. Heykele ismini veren Ali ve Nino, 1937 yılında yazılan ünlü romanda yer alan iki ana karakteri temsil etmektedir. Hikâyede yer alan Ali Müslüman bir Azerbaycanlı genç iken, Nino ise Gürcü bir prensestir.

Bir inanışa göre ilk olarak 1935 yılında Ali ve Nino romanı bilinmeyen bir kişi tarafından yazılmış ve Viyana’da bulunan bir yayınevine Almanca olarak bırakılmıştır. Ardından ise 1937 yılında yazar olarak anılan Kurban Said tarafından kaleme alınmıştır.

Ali ve Nino romanı yayınlandığı ilk günden itibaren 30’dan fazla dile çevrilmiştir. Büyük aşkı temsil eden Ali ve Nino Heykeli daha sonra bir film olarak ekrana gelmiştir. Filmin senaryosu Christopher Hampton tarafından yazılmış ve İngiliz Azif Kapadia tarafından yönetilmiştir. Çekilen bu filmde Türk oyunculardan Halit Ergenç ve Ekin Koç da yer almıştır.

Ali ve Nino Heykeli aynı zamanda hem Doğu hem de Batı’nın sınırlarını bir araya getiren bir sanat eseri olarak da kabul görmesi nedeni ile öneme sahiptir.

Ali ve Nino Heykelini Yakından Görmek İçin Ziyaret Koşulları

Ali ve Nino Heykeli’ni yakından görmek isteyenler istedikleri her tarihte Batum’da bulunan deniz kıyısına gelebilmektedir. Heykeli görmek ücretsizdir ve her yaş aralığında ziyaretçi gezisi için uygundur.

Deniz kıyısında düz bir zemin üzerine kurulu olan heykeli, kıyıya ulaşabilen özel gereksinimli bireyler de rahatlıkla yakından görebilmektedir.

Sevdiklerinizle Paylaşın

Sıkça Sorulan Sorular

Club Zonal Sinchi Roca nerededir?

Club Zonal Sinchi Roca, Peru’nun Lima şehrinde yer almaktadır. Lima’nın Comas Bölgesi’nde bulunan bu park, eğlenceli aktiviteleriyle ünlüdür.

Parkın içerisinde hangi aktiviteler vardır?

Yüzme, futbol, voleybol, tenis gibi sporların yanı sıra bisiklet sürmek ve piknik yapmak  için de alanlar bulunmaktadır. Ziyaretçiler bu parkta, oldukça eğlenceli zamanlar geçirebilmektedir.