Limanı Olan Bir Kasabadan, Bir Liman Kentine Geçiş: Batum Limanı

Batum Limanı

Batum Limanı

18 dk'lık okuma
332 kişi okudu

Gürcistan’da bulunan Batum Limanı, şehrin önemli bir ticaret merkezi olmasına zemin hazırlamıştır. Kıyıya kurulan liman ile şehirde petrol ticareti hız kazanmış ve ekonomide büyük ölçüde bir canlanma meydana gelmiştir. Limandan sağlanan ulaşım, şehrin turist sayısının hızlı bir şekilde artmasında rol oynamaktadır.

Batum’da yer alan liman, ülkenin en büyük konteyner, feribot ve genel kargo limanı olma unvanına sahiptir. Yer olarak kıyıda Karadeniz’in güneydoğusunda yer almaktadır. Azerbaycan ve Kazakistan gibi ülkelere petrol akışını sağlamada önemli bir transit liman olma özelliğine sahiptir.

Liman, aynı zamanda müşteri ve yolcular için de yeterli karşılama kapasitesine sahiptir. Liman içerisinde beş ayrı terminal bulunmaktadır. Bu terminaller; petrol terminali, kuru yük terminali, konteyner terminali, demiryolu ve feribot terminali ile yolcu terminalidir. Liman içerisinde hizmeti kolaylaştıracak ölçüde inçler bulunmaktadır.

Gürcistan Batum Limanı’nın Ülke Gelişimindeki Önemi

Gürcistan son yıllarda ülke anlamında oldukça büyük gelişmeler yaşamıştır. Şehide ekonomik seviyenin yükselmesine bağlı olarak gerçekleştirilen yeni imar projeleri şehrin daha fazla ziyaretçi almasına neden olmuştur. Özellikle kıyı şehirlerinde yaşanan gelişmelerde en önemli destek ise Batum Limanı’nda yürütülen faaliyetlerdir. Batum limanı, Gürcistan’ın stratejik anlamda oldukça önemli bir yere gelmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Doğu ile batıyı birbirine bağlayan bir konumda yer alan Batum, sahip olduğu liman ile geleceğin en önemli ticaret şehirleri arasında gösterilmektedir.

Gürcistan’ın Batum şehrinde bulunan liman, uluslararası çevre standartlarına uyacak özelliklerde inşa edilmiştir. Bu doğrultuda uluslararası bütün standartlar ile uygunluk göstermektedir. Limana eklenecek yeni terminaller ile daha geniş kapasitede hizmet veren limanda hala genişletme çalışmaları sürmektedir.

Batum Limanı, yakın bir dönemde, Karadeniz’den gelecek ürünlerin direkt olarak Gürcistan’a giriş yapmasında rol oynayacaktır. Gürcistan ile diğer ülkelerde bulunan özel şirketlerin anlaşması kapsamında hizmete açılan Batum Limanı, Gürcistan ile Avrupa’da yer alan pazarlar arasında önemli bir köprü görevi görecek olması nedeni ile de ayrı bir öneme sahiptir.

Gürcistan Batum Limanı’nı Ziyaret Etmek İsteyenler İçin Uygun Koşullar

Gürcistan’ın en önemli kıyı şehrinde bulunan Batum Limanı, yılın her döneminde sayısız yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Kıyıda limana yakın mesafede bulunan birçok turistik yapı da turistleri bu bölgeye çekmektedir. Batum Limanı, yılın her döneminde ziyaretçiler tarafından gezilebilmektedir. Gezi için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Yaşlılar ve çocuklar dahil olmak üzere her yaştan ziyaretçi liman içerisinde bulunabilmektedir. Özel gereksinimli bireyler için de ulaşım koşulları oldukça uygundur. Özel gereksinimli bireyler limanda diledikleri bölgeyi herhangi bir engel yaşamadan gezebilmektedir.

Sevdiklerinizle Paylaşın

Sıkça Sorulan Sorular

Club Zonal Sinchi Roca nerededir?

Club Zonal Sinchi Roca, Peru’nun Lima şehrinde yer almaktadır. Lima’nın Comas Bölgesi’nde bulunan bu park, eğlenceli aktiviteleriyle ünlüdür.

Parkın içerisinde hangi aktiviteler vardır?

Yüzme, futbol, voleybol, tenis gibi sporların yanı sıra bisiklet sürmek ve piknik yapmak  için de alanlar bulunmaktadır. Ziyaretçiler bu parkta, oldukça eğlenceli zamanlar geçirebilmektedir.