Batum’un Cazibe Merkezi Alfabe Kulesi

Önceki
Batum Alfabe Kulesi

Batum Alfabe Kulesi

Sonraki
63 dk'lık okuma
771 kişi okudu

Batum Alfabe Kulesi, Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti ve Karadeniz’in kıyısında önde gelen bir turizm merkezi olan Batum’da bulunmaktadır. Alfabe Kulesi 33 harfli ve 5. yüzyıldan kalma olduğuna inanılan ve en eski alfabelerden biri olan Gürcü alfabesinin üstünde bulunduğu DNA sarmalından oluşmaktadır. Kulenin mimarisinde kullanılan DNA sarmalının, hayati bilgileri birleştirmeyi ve Gürcü halkı için bütünleşmeyi sembolize ettiği bilinmektedir. Kültürel açıdan oldukça önemli bir yere sahip olan Alfabe Kulesi’nin, Gürcü alfabesini de üzerinde taşıması yerel halk için bir gurur kaynağı olmaktadır. Günümüzde Batum Alfabe Kulesi, turistler için de unutulmaz anlar yaşatmaktadır.

Karadeniz Manzarasıyla Lezzetli Gürcü Yemeklerinin Adresi Alfabe Kulesi Restoranı

130 metre olan ve ortasında bulunan asansörle yukarıya çıkılan Alfabe Kulesi kentin önemli yapılarından birisi olup 2012 yılında inşa edilmiştir. Alfabe Kulesi’nin zirvesinde 360 derecelik panoramik Batum manzarası ile misafirlerini ağırlayan bir restoran bulunmaktadır.

Restoran, saat başı dönerek, misafirlerin büyüleyici Batum manzarasını her yönüyle görmelerine olanak sağlamaktadır. Restoranda eşsiz Gürcü ve Avrupa yemekleri, misafirlere ikram edilmektedir. Böylelikle Alfabe Kulesi’ne ziyarete gelenler, özellikle gün batımında nefes kesen Karadeniz manzarasına karşı akşam yemeği yapabilmektedir. Her saat 360 derece dönen restoran pazartesi hariç haftanın her günü 14.00 ile 00.00 arasında çalışmaktadır. Panoramik restoran üçüncü katta bulunmaktadır.

Alfabe Kulesi Ziyaretinden Önce Bilinmesi Gerekenler

Tüm sezonlarda ziyaret edilebilen Alfabe Kulesi’nin giriş ücreti 15 lari şeklindedir. Turistik olarak hayranlık uyandıran bu yapıda, ziyaretçiler giriş zamanından itibaren 1 saat vakit geçirebilmektedir. Aynı zamanda konferans salonu ve VIP salon hizmetleri de bulunan Alfabe Kulesi haftanın her günü saat 10.00 ile 00.00 arasında hizmet vermektedir. Alfabe Kulesi gözlemevi ise dördüncü katta bulunmaktadır.

Alfabe Kulesi, konum olarak rıhtımın kuzey kısmında yer almaktadır. Erişimi kolay olan ve kısa zamanda cazibe merkezi haline gelmiş bu kuleye ulaşım Batum merkezinden yürüyerek sağlanabilmektedir. Kulede asansör bulunduğu için özel gereksinimli bireylerin ziyaretinde herhangi bir engel teşkil edecek durumla karşılaşılmamaktadır. Batum’un sembolü haline gelen kuleyi çiftler evlilik teklifi için sıkça tercih etmektedir.

Batum Alfabe Kulesi için en iyi ziyaret saatinin 18.00 ile 19.00 arasında olduğu söylenmektedir.

Sevdiklerinizle Paylaşın

Sıkça Sorulan Sorular

Club Zonal Sinchi Roca nerededir?

Club Zonal Sinchi Roca, Peru’nun Lima şehrinde yer almaktadır. Lima’nın Comas Bölgesi’nde bulunan bu park, eğlenceli aktiviteleriyle ünlüdür.

Parkın içerisinde hangi aktiviteler vardır?

Yüzme, futbol, voleybol, tenis gibi sporların yanı sıra bisiklet sürmek ve piknik yapmak  için de alanlar bulunmaktadır. Ziyaretçiler bu parkta, oldukça eğlenceli zamanlar geçirebilmektedir.