Batum’da Osmanlı’dan Kalma Bir Kule: Batum Fener Kulesi

Önceki
Batum Fener Kulesi

Batum Fener Kulesi

Sonraki
27 dk'lık okuma
272 kişi okudu

Gürcistan’ın Batum şehrinde yer alan Fener Kulesi, şehrin önemli yapıları arasında bulunmaktadır. Bir sahil şehri olan Gürcistan’da deniz kıyısında bulunan Fener Kulesi, şehrin deniz ticaretinde gelişmiş olması nedeni ile gereklilik üzerine inşa edilmiştir. Birçok kez restorasyon geçiren kule tekrardan yapılan inşa çalışmaları ile günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Gürcistan Fener Kulesi’nin Tarihi

Batum’da yer alan Fener Kulesi Osmanlı Dönemi’nde inşa edilmiştir. 21 metre yüksekliğe sahip olan fener, 1863 yılında inşa edildikten kısa bir süre sonra şehrin işgali ile hasar görmüştür.

Şehirdeki ihtilalin sona ermesinin ardından ise 1878 yılında tekrar fener kulesinin inşa edilmesine karar verilmiştir. Son olarak gerçekleştirilen düzeltme çalışmaları ile Fransız mimarisinin önemli izlerini taşıyan Fener Kulesi, son hali ile günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Batum Fener Kulesi ilk yapıldığı yıllarda beyaz ışık ile geceyi aydınlatmıştır. 1882 yılında Fransız mühendisler tarafından yapıldığında ise bu ışık kırmızı ile değiştirilmiştir.

Şehri Süsleyen Güzellikler Arasında Yer Alan Batum Fener Kulesi

Batum’da kıyıda yer alan Fener Kulesi, şehirde simge konumunda yer alan diğer yapılar ile oldukça yakın mesafededir. Batum ziyaretinde limanı gezmek isteyen yerli ve yabancı turistler tarafından da oldukça ilgi gören bir kuledir. Günün her saati göze güzel görünen Fener Kulesi, özellikle gün batımına yakın zamanlarda ayrı bir güzelliğe bürünmektedir. Özellikle fotoğraf çekmek isteyen ziyaretçiler akşam saatlerinde kule etrafında bir yoğunluk meydana getirmektedir.

Batum Fener Kulesi, 150 yılı aşkın bir süredir şehirde hizmet vermektedir. Yaklaşık 14 mil uzunluğa sahip ışığı ile denizlerdeki deniz ticaretinin yönetilmesinde aktif rol oynamaktadır. Karadeniz’e giriş yapan gemilerin yönetilmesinde büyük bir sorumluluğa sahiptir.

Aynı zamanda bir gözlemevi olarak da kullanılan Batum Fener Kulesi, günlük ve haftalık olarak hazırlanan hava durumlarının yorumlanması amacı ile de hizmet vermektedir. Bir mühendislik harikası olarak ön plana çıkmasından dolayı şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Batum Fener Kulesi’ni Yakından Görmek İsteyenler İçin Ziyaret Koşulları ve Giriş Ücretleri

Batum Fener Kulesi şehirde yerli ve yabancı turistin oldukça ilgi gösterdikleri yapılar arasında yer almaktadır. Her mevsimde ziyarete açık olan fener hem yaz hem de kış mevsimlerinde ziyaret edilebilmektedir. Ziyaretçiler, haftanın her günü, 24 saat boyunca feneri görebilmektedir.

Feneri ziyaret etmek ücretsizdir. Hem yaşlılar hem de çocuklar için ziyarete uygun olan fener, aynı zamanda özel gereksinimli bireyler için de uygun ulaşım koşullarına sahiptir.

Sevdiklerinizle Paylaşın

Sıkça Sorulan Sorular

Club Zonal Sinchi Roca nerededir?

Club Zonal Sinchi Roca, Peru’nun Lima şehrinde yer almaktadır. Lima’nın Comas Bölgesi’nde bulunan bu park, eğlenceli aktiviteleriyle ünlüdür.

Parkın içerisinde hangi aktiviteler vardır?

Yüzme, futbol, voleybol, tenis gibi sporların yanı sıra bisiklet sürmek ve piknik yapmak  için de alanlar bulunmaktadır. Ziyaretçiler bu parkta, oldukça eğlenceli zamanlar geçirebilmektedir.