Batum’un Turizm Merkezi Çaça Kulesi

Çaça Kulesi

Çaça Kulesi

15 dk'lık okuma
333 kişi okudu

Çaça Kulesi, Gürcistan’ın özerk cumhuriyeti Acara’nın başkenti olan Batum şehrinde yer alan mimari bir başyapıttır. Kuleye ev sahipliği yapan Batum, başkent olmasının yanı sıra Karadeniz kıyısındaki konumuyla da turistler açısından oldukça ilgi çekici bir lokasyondadır. Bunların yanı sıra, İzmir’deki Saat Kulesi’nin ikiz kardeşi olması özelliğiyle Çaça Kulesi, bölgeye gidecek turistlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir.

Çaça Kulesi’nin Genel Özellikleri

Karadeniz’in hemen yanındaki konumuyla Gürcistan’ın en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Batum şehrinde yer alan Çaça Kulesi, Batum Limanı yakınlarındaki konumu itibariyle oldukça turistik bir semboldür. Çaça Kulesi, ismini Çaça adındaki Gürcü içkisinden almaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi, kulenin çeşmelerinden su yerine çaça akması planlandığı için bu isim verilmiştir. 

17 Ekim 2012 tarihinde inşası tamamlanan Çaça Kulesi’nin finansal giderleri yerel yönetim tarafından karşılanmıştır. Kulenin inşası için ödenen bedel yaklaşık olarak 1,000,000 Gürcü Lari’sidir ve bu miktar yaklaşık 500,000 Amerikan Doları’na denk gelmektedir. Dönemin Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakashvili, kulenin ışıklandırmasını tasarlaması için Aleko Kikilashvili’yi görevlendirmiştir. Her bir noktası en ince ayrıntılarına kadar düşünülen kule içerisinde turizm danışma merkezi de bulunmaktadır.

Geleneksel ve Modern Mimari’nin Buluştuğu Çaça Kulesi

Geleneksel tarzda inşa edilen Çaça Kulesi, 1854 ve 1929 yılları arasında yaşamış ünlü mimar Raymond Charles Péré tarafından tasarlanmıştır. Fransız asıllı İzmirli mimarın en bilinen eseri ise İzmir Konak’ta bulunan Saat Kulesi’dir. Çaça Kulesi, İzmir Saat Kulesi’nin adeta bir kopyasıdır. 1901 yılında tamamlanan ve Çaça Kulesi ile birebir aynı mimari özellikleri taşıyan kulenin motifleri Kuzey Afrika esintileri taşımaktadır. Bunun yanı sıra, Osmanlı mimarisi ve Klasik mimarinin olağanüstü güzelliklerini gözler önüne sermektedir.

25 metre uzunluğundaki kulenin etrafında 4 adet çeşme bulunmaktadır. Sekizgen bir şekle sahip kule 81 metrekarelik bir zeminin üstünde yer almaktadır.

Çaça Kulesi’ni Ziyaret Etmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Karadeniz’e olan yakınlığıyla ziyaretçilerine benzersiz bir kent manzarası sunan Çaça Kule’sini ziyaret etmek ücretsizdir. Çaça Kulesi 7/24 açıktır fakat dalgaların sesleri eşliğinde gün batımını izleyebilmek için ziyaretçilerin kuleyi akşam saatlerinde ziyaret etmeleri tavsiye edilmektedir. Bu eşsiz yapıtı görmek isteyenlerin kule için 1 saat ayırması önerilmektedir. Kule; özel gereksinimli bireyler, yaşlı ve çocuk ayırt etmeksizin tüm ziyaretçilerin ulaşımına uygundur

Sevdiklerinizle Paylaşın

Sıkça Sorulan Sorular

Çaça Kulesi nerededir?

Çaça Kulesi, Gürcistan'ın özerk cumhuriyeti Acara’nın Batum şehrindedir.

Çaça Kulesi’nin yapımı ne zaman tamamlanmıştır?

Çaça Kulesi’nin yapımı 17 Ekim 2012 tarihinde tamamlanmıştır.

Çaça Kulesi’nin çeşmelerinden içki mi akıyor?

Çaça Kulesi ismini “çaça” adındaki Gürcü içkisinden alıyor olsa da bu konuda kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Çaça Kulesi Türkiye’deki hangi yapı ile benzerdir?

Çaça Kulesi İzmir-Konak’taki Saat Kulesi ile aynı özelliklere sahiptir.