Gürcistan’da Bir Osmanlı Mimarisi: Batum Orta Camii

Batum Orta Camii

Batum Orta Camii

60 dk'lık okuma
845 kişi okudu

Gürcistan Batum’da bulunan Orta Camii, 1886 yılında inşa edilmiştir ve Osmanlı Dönemi’ne ait olan bir yapıdır. Yapımında Osmanlı Mimarisi izleri yoğun olarak görülmektedir. Dönemde Gürcistan’da yaşayan bir ailenin üyesi olan Aslan Beg Khimshiashvili tarafından yapılan cami, sahip olduğu sade ve şık tasarımı ile göz doldurmaktadır.

Şehrin En Eski Camisi Orta Caminin Fiziki Özellikleri

Batum Orta Camii’nin bilinen diğer adı Valide Sultan Camii’dir. Merkeze yakın konumda bulunan caminin iç kısımlarında ahşap dekorasyon ürünler kullanılmıştır. Yapımında görev alan iki Laz usta, sahip oldukları beceri ile büyüleyici bir cami mimarisine imza atmışlardır. Osmanlı Mimarisinde oldukça önemli bir örnek olan Orta Cami hem iç hem de dış özellikleri ile ilgi çekmektedir. Şehir ziyafetlerinde bu şirin ve göz alıcı yapı hem yerli hem de yabancı turistin oldukça yoğun ilgi gösterdikleri yerler arasındadır.

Orta Camii’nin dış kısmı sade ve bir o kadar da estetik görünümdedir. Caminin minaresi beyaz renkte tasarlanmış, kubbesi ise sarı altın kaplamadır.

Şehrin en orijinal yapıları arasında yer almaktadır. Günümüzde varlığını koruyamayan iki caminin ortasında kalmasından dolayı ‘’Orta Camii’’ ismini almıştır.

Faaliyette bulunduğu dönemlerde yaşanan siyasi baskılar nedeni ile Sovyet döneminde ibadete kapatılan cami, daha sonra yeniden hizmete açılmıştır.

Orta Camii Ziyareti İçin Uygun Tarihler ve Giriş Koşulları

Gürcistan’da en fazla ziyaret alan yerler arasında bulunan Orta Camii yılın her döneminde her yaştan ziyaretçisini kabul etmektedir. Şehir ziyaretlerinde dini turizm öğelerini yakından görmek isteyen ziyaretçiler, Batum’da yer alan bu camiyi yılın her günü diledikleri her saat aralığında ziyaret edebilmektedir.

Yaşlılar için de ziyarete uygun olan camii ücretsiz olarak gezilebilmektedir.

Özel gereksinimli bireylerin kolay bir şekilde girebilecekleri camide namaz kılınan yerlere kolay ulaşım sağlanabilmektedir. Caminin etrafında dolaşmak, uygun yer koşullarının mümkün olmamasından dolayı özel gereksinimli bireyler için biraz zorlayıcı olabilmektedir.

Sevdiklerinizle Paylaşın

Sıkça Sorulan Sorular

Batum Orta Camii nerededir?

Batum Orta Camii, Gürcistan Batum’da, merkeze yakın konumda yer almaktadır.

Batum Orta Camii mimari özellikleri nelerdir?

Batum Orta Camii iç ve dış mimari anlamında Osmanlı özelliklerine sahiptir. İç kısmı ahşap döşeme olan caminin dışı beyaz ve kubbesi altın kaplamadır.

Batum Orta Camii ziyaretleri ücretli midir?

Gürcistan Batum Orta Camii yılın her döneminde ücretsiz olarak gezilebilmektedir.