Avrupa Mimarisini Aratmayan Tasarımı ile: Batum Meydanı

Önceki
Batum Meydanı

Batum Meydanı

Sonraki
44 dk'lık okuma
716 kişi okudu

Gürcistan’ın Batum şehrinde bulunan Batumi Piazza, şehirde turistler tarafından en çok ilgi gören meydanlar arasındadır. Farklı mimarisi ile gözleri üzerine çeken Pizza Kulesi, son derece zengin bir mimariye sahiptir ve meydanda ziyaretçilerin buluşma noktası olarak ön plana çıkmaktadır.

Şehirde her daim yoğunluğa sahip olan Batumi Piazza, özellikle şehir gezisi esnasında dinlenmek ve mola vermek isteyenlerin tercih ettikleri bir yerdir. Meydan her saat kalabalık olmakla birlikte akşam saatlerinde maksimum doluluk oranına ulaşmaktadır.

Batumi Piazza, toplamda 7500 metrekarelik bir alan üzerinde kurulmuştur ve Batum’un kalbi olarak kabul edilen bölgede yer almaktadır. Meydan içerisinde Piazza Kulesi’nin yanı sıra çok sayıda restoran ve kafe yer almaktadır. Sayısız otelin de bulunduğu meydan yılın her döneminde renkli ve oldukça hareketlidir.

Gürcistan Batumi Piazza Etkinlikleri

Batum’da yer alan Pizza Meydanı, şehirde her dönemde eğlenin devam ettiği bir meydandır. Hem yaz hem de kış mevsimlerinde oldukça yoğun ziyaretçi alan meydanda özellikle akşam saatlerinde bambaşka bir hayat başlamaktadır. Havanın kararması ile başlayan gösteriler ve eğlenceler bütün şehir halkı tarafından da oldukça ilgi görmektedir.

Batumi Piazza’da belirli tarihlerde ülkenin en önemli sanatçıları da gösteriler düzenlemekte ve konserler vermektedir. Eğer ziyaretçiler gezi tarihlerinde bu konserlere denk gelirlerse unutulmayacak bir eğlenceye dahil olabilmektedir.

Şehrin En Hareketli Meydanı Batumi Piazza

Batumi Piazza tasarımında dünyaca ünlü İtalyan mimarlar yer almıştır. Meydanın tasarlanmasında en fazla ön plana çıkan isim ünlü İtalyan mimar Gürcü Orbeladze’dir. Meydanda bulunan her bir alanı titizlikle işleyen mimar, her bir karede ayrı bir güzelliğin bulunduğu bir meydan inşa etmeyi başarmıştır. Meydan, bugünkü hali ile Gürcistan mimarisinden oldukça uzaktır.

Tamamen Avrupa standartlarına uygun olan bu meydanda yer alan her şey şehirden oldukça farklıdır. Hem çevre düzenlemesi hem çevrede yer alan göz kamaştırıcı binalar şehrin çok ileride bir mimariye sahip olduğunu göstermektedir. Meydanı doyasıya izlemek ve meydanda vakit geçirmek isteyen ziyaretçiler meydanda bulunan restoranları tercih edebilmektedir.

Batumi Piazza Gezisi İçin Uygun Koşullar ve Gezi Ücretleri

Piazza, İtalyanca ’da “Meydan” anlamına gelmektedir. İtalyanların tasarladığı meydan bu nedenle bu ismi almıştır. Göz dolduran mimarisi ve farklı tasarımını görmek isteyen sayısız turist, her yıl farklı dönemlerde bu meydanı ziyaret etmektedir.

Yılın her döneminde ziyarete açık olan meydan 24 saat gezilebilmektedir. Şehre ilk defa gelen ziyaretçilerin kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilecekleri Batumi Piazza ücretsiz olarak gezilebilmektedir.

Aile ve arkadaş gezileri için müsait olan meydan, yaşlılar ve çocuklar dahil olmak üzere her yaştan ziyaretçi için müsaittir. Ziyaretçiler Batum gezisi sırasında gece ve gündüz açık olan bu meydani diledikleri şekilde gezebilmektedir.

Batumi Piazza özel gereksinimli bireyler için de gezilmeye müsaittir. Meydan düz ve kusursuz bir zemin üzerine inşa edilmiştir ve hemen her alanı rahatlıkla gezilebilmektedir.

Sevdiklerinizle Paylaşın

Sıkça Sorulan Sorular

Batumi Piazza nerededir?

Batum Piazza, Gürcistan’ın Batum şehrinde yer almaktadır.

Batumi Piazza gezisi ücretli midir?

Batumi Piazza, yılın her mevsiminde her yaş ziyaretçi tarafından ücretsiz olarak gezilebilmektedir. Meydan özel gereksinimli bireylerin ziyareti için de uygun koşullara sahiptir.

Batumi Piazza’nın özelliği nedir?

Batumi Piazza, Gürcistan’ın mimarisi ve şehrin özelliklerinden çok farklı bir tarza sahip olması nedeni ile önem kazanmaktadır. Meydan tamamı ile bir İtalyan mimarisine sahiptir.