Batum’da Avrupalı Mimarların Tasarladığı Bir Yer: Avrupa Meydanı

Batum Avrupa Meydanı

Batum Avrupa Meydanı

84 dk'lık okuma
1232 kişi okudu

Avrupa Meydanı Gürcistan’da Batum şehrindedir ve şehri gezi esnasında ziyaretçiler birçok kez bu meydandan geçmek durumunda kalmaktadır. Mimarisi ile büyüleyen bu meydanda şehrin en önemli heykelleri ve simgeleri yer almaktadır. Deniz kenarında olması nedeni ile ayrı bir güzelliğe sahip olan meydanda yer alan her bir sanat eseri ayrı bir güzelliğe sahiptir. Ayrıca bu meydan, şehrin en kalabalık bölgesi olma özelliğine sahiptir.

Kıyı şeridinde bulunan Batum Avrupa Meydanı aynı zamanda şehrin en gelişmiş yerlerinden bir tanesidir. Avrupa’yı andıran yapısı ve muhteşem görünümü ile yerli ve yabancı turistlerin şehir gezisinde mutlaka ziyaret etmeleri gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Gürcistan Batum Avrupa Meydanı’nda Neler Vardır?

Batum’da bulunan Avrupa Meydanı’nda birçok önemli eser ve yer bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi meydanın merkez konumunda yer alan Medea Heykeli’dir. Meydanda bulunan diğer güzellikler Astronomik Saat Kulesi’dir.

Meydanda aynı zamanda şehrin en önemli ve öne çıkan restoranları da bulunmaktadır. Her damak tadına hitap eden restoranlar yılın her döneminde ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Batum Avrupa Meydanı birçok yakın noktaya da yürüme mesafesindedir. Bu nedenle yerli ve yabancı ziyaretçiler bu meydana geldikten sonra meydanı yürüyerek gezebilmekte ve buradan gidilecek olan yakın mesafedeki yerlere geçiş yapabilmektedir.

Zamanın Sürekli Aktığı Bir Yapı: Astronomik Saat Kulesi

Astronomik Saat, Avrupa Meydanı’nda bulunan ve mutlaka görülmesi gereken güzellikler arasında bulunmaktadır. Kentin eski çehresini süsleyen bu yapı 2010 yılında yaptırılmıştır. Saatin özellikleri Prag’ta yer alan Astronomik Saat ile benzerlik göstermektedir.

Saate yakından bakıldığında hemen ön kısmında saatin kurallarının ve amacının yazılı olduğu bir tabela bulunmaktadır. Sadece saat değil; aynı zamanda güneşi, ayı, burçları, yıldızları ve gezegenleri de konum olarak gösteren bir kuledir.

Şehrin Albenisi Medea Heykeli

Medea Heykeli, Avrupa Meydanı’nın simgesidir ve uzunluğu ile şehrin her noktasından görülebilmektedir. Bu özelliği ile şehirde farklı bir noktada bulunan ziyaretçiler heykeli fark ederek Avrupa Meydanı’na kolayca ulaşabilmektedir.

Heykel aynı zamanda birçok su sporunun da yapıldığı yer olarak bilinmektedir. 1 Milyon larilik yapım maliyeti ile dudak uçuklatan Medea Heykeli, yerli ve yabancı turistlerin şehirde mutlaka fotoğraf çektirdikleri yerler arasında bulunmaktadır.

Batum Avrupa Meydanı’nı Gezmek İsteyenler İçin Ziyaret ve Giriş Koşulları

Batum’da en fazla ilgi gören ve kalabalık olan yerlerden bir tanesi Avrupa Meydanı’dır. Şehirde hemen her bölge ile bağlantısı olan meydan yerli ve yabancı turistin olduğu kadar, şehir yerlisinin de geldiği bir yerdir. Liman kıyısında olması nedeni ile eşsiz bir deniz manzarasına sahip olan meydan, güzellikleri ile de dikkat çekmektedir.

Batum Avrupa Meydanı’nı ziyaret etmek isteyenler her mevsimde burada bulunabilmektedir. Çocuklar ve yaşlılar da dahil olmak üzere her yaştan ziyaretçi için uygundur. Meydanı gezmek ücretsizdir. Özel gereksinimli bireyler tarafından meydanda bulunan her alan rahatlıkla gezilebilmektedir.

Sevdiklerinizle Paylaşın

Sıkça Sorulan Sorular

Batum Avrupa Meydanı nerededir?

Batum Avrupa Meydanı Gürcistan’ın Batum şehrinde deniz kıyısında yer almaktadır.

Batum Avrupa Meydanı’nda neler bulunmaktadır?

Batum Avrupa Meydanı’nda bulunan en önemli iki yapı Medea Heykeli ve Astronomik Saat Kulesi’dir. Bunun anında şehrin birçok önemli binası da bu meydanda bulunmaktadır.

Batum Avrupa Meydanı gezisi ücretli midir?

Batum Avrupa Meydanı’nı gezmek ücretsizdir. Her yaştan ziyaretçi yılın her döneminde bu meydanı rahat koşullarda gezebilmektedir.