Batum’un Eşsiz Güzelliğini Görebileceğiniz Yer: Argo Teleferiği

Önceki
Argo Teleferiği

Argo Teleferiği

Sonraki
120 dk'lık okuma
1651 kişi okudu

Gürcistan Batum’un en iyi eğlence yerlerinden birisi olan Argo Teleferiği, şehrin eşsiz manzarasını da ziyaretçilere sunmaktadır. Şehri uzaktan görmek ve güzelliklerine şahit olmak isteyenler için şehirde en iyi seçenekler arasında yer almaktadır. Şehir ziyaretleri sırasında Argo Teleferiğinde bulunanlar, dakikalar içerisinde kendilerini bölgenin büyülü güzelliği arasında bulabilir.

Batum’a Uzaktan Bir Bakış: Argo Teleferiği

Batum’da bulunan Argo Teleferiği hem teleferik hem de eğlence merkezi olarak ön plana çıkmaktadır. Sahip olduğu eşsiz tasarımı ile ziyaretçileri büyülemektedir. Batum’u ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında yer alan Argo Teleferiği, bulunduğu kasabayı teleferiğe bağlamaktadır. Yüksek güvenlik önlemleri ile donatılmış olan teleferik, gezi esnasında metrelerce yüksekten panoramik bir manzara sunmaktadır.

Argo Teleferiği içerisinde yer alan kafe ve restoranlar, şehrin en özel lezzetlerini müşterilerine sunmaktadır. Ayrıca burada her akşam ziyaretçilere gösteriler düzenlenmektedir. Gürcü ulusal dans gösterileri ve çocuk eğlence programlarına katılmak isteyen ziyaretçiler, teleferiğin üst kısmında bulunan gösteri salonlarında yerlerini alabilir. Gösterilere 20.00- 22.00 saatleri arasında katılım ücretsizdir.

Argo Teleferiğinin Genel Özellikleri

Argo Teleferiği için ilk çalışma 2008 yılında “Argo Anuria” adı altında başlatılmıştır. Kültürel bir Eğlence Merkezi olma özelliğine sahip olan Argo Teleferiğinin yapım çalışmaları 2013 yılına kadar sürmüştür.

Deniz seviyesinden 250 metre yükseklikte bulunan bu teleferiğin kablo uzunluğu 2.586, yerden yüksekliği ise 256 metredir.

Teleferik üzerinde 20 adet gondol mevcuttur. Bu gondollar 8 kişiliktir ve belirli aralıklarla hareket etmektedir. Yolculuk tek yönde yaklaşık olarak 15 dakika sürmektedir. Saatte 500 kişiye hizmet etme kapasitesine sahiptir.

Tarihi anlamda da büyük bir öneme sahip olan tarihi Argo Teleferiği Karadeniz’in yanı sıra çevredeki dağları da en güzel hali ile ziyaretçilerine sunmaktadır. Hem mimarisi hem mühendislik çalışmaları hem de proje ve tasarımları RTKL firması tarafından geliştirilmiştir. Yabancı firmalara emanet edilen teleferik turistler için oldukça çekici özelliklere sahiptir ve şehir ziyaretlerinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Argo Teleferiği Ziyaret Dönemleri ve Giriş Koşulları

Argo teleferiği yılın her döneminde ziyarete açıktır. Şehri ziyarete gelecek olan ziyaretçiler yaz ve kış mevsimlerinde bu özel yerde bulunabilir. Teleferik gün boyunca 11.00 - 00.00 saatleri arasında çık olarak hizmet vermektedir. Ziyaretçiler haftanın her günü, teleferik biletlerini elde ettikten sonra bu keyifli yolculukta yerlerini alabilirler.

Teleferik yaşlılar ve çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan ziyaretçi için görülmesi uygun olan bir yerdir. Yükseklik korkusu olmayan ziyaretçiler emniyetli koşullarda bu bölgeyi havadan izleme şansına sahip olabilmektedir.

Teleferik biletleri ücretlidir. Yaşa göre giriş ücretleri;

  • Yetişkinler 30 GEL
  • 5 ile 12 yaş arasında bulunan çocuk ziyaretçiler için: 7 GEL
  • 5 yaş altı çocuk ve bebekler için ise teleferiğe girişler ücretsizdir.

Özel gereksinimli bireyler için de teleferiğe ulaşım sorunsuz olarak gerçekleşmektedir.

Sevdiklerinizle Paylaşın

Sıkça Sorulan Sorular

Argo Teleferiği nerededir?

Argo Teleferiği, Gürcistan Batum’da bulunmaktadır.

Argo Teleferiği kaç yılında yaptırılmıştır?

Argo Teleferiği 2013 yılında hizmete açılmıştır.

Argo Teleferiği girişleri ücretli midir?

Argo Teleferiği girişleri ücretlidir ve giriş ücretleri her yaş grubu için farklılık göstermektedir. Yetişkinler için 30 GEL olan biniş ücreti 5-12 yaş aralığı için 7 GEL’dir. 5 yaş altı çocuk ve bebekler ücretsiz olarak giriş yapabilmektedir.