Sırbistan Gezilecek Yerler

Sırbistan, Karadağ ve Bosna Hersek gibi ülkelere komşu konumunda, Panonya Ovası ve Balkanlar’ın kesişiminde bulunmaktadır. Sırbistan turistik yerleriyle kendine hayran bırakan eşsiz bir ülkedir. Sırbistan’ın eşsiz şehirlerine rotalarını çevirenlerin, görülecek yerler açısından en özel olan; Manasija Manastırı, Nikola Tesla Müzesi ve Niş Kalesi’ni mutlaka ziyaret etmeleri önerilmektedir. Ayrıca başkent Belgrad’ın tarihi bölgesi Kneza Mihaila Caddesi’ndeki Kalemegdan’ın görkemli görüntüsü de görülmeye değerdir. Belgrad’da gezilecek yerlerden Zemun Bölgesi; tarihi yapıları ve yerel lezzetler sunan restoranlarla, kendisine hayran bırakmaktadır. Ek olarak, Sırbistan’da gidilmesi gereken yerler arasında yer alan Kraljevo, Ibar Nehri kıyısındadır. Maglic Kalesi ve Zica Manastırı ile ziyaretçilerini etkilemektedir.

Belgrad Kalesi

Roma İmparatorluğu tarafından MS 1. yüzyılda inşa edilmiş olan Belgrad Kalesi daha sonraki dönemlerde Hunlar, Slavlar, Avusturyalılar ve Türkler tarafından birçok kez yıkılmıştır. Sonunda günümüze değin ulaşabilmiş olan Belgrad Kalesi açık hava müzesi ve turistik amaçlı kullanılmaktadır. Tüm görkemiyle asaletini korumaya devam eden kale her yıl binlerce turist ağırlamaktadır.

Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla Müzesi 1952 yılında ziyarete açılmış, dünyanın en çok ziyaretçi alan kültür birimlerinden bir tanesidir. Ünlü Fizikçi Nikola Tesla’nın hayatını, yaptığı çalışmaları yansıtan birçok eşyaya ev sahipliği yapan müze her yıl 150.000’den fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Nikola Tesla 20. yüzyıl bilimine ışık tutmuş, zaman ötesi icatlara imza atmıştır.

Kalemegdan Parkı

Sırbistan’ın göz bebeği Kalemegdan, Osmanlı İmparatorluğu döneminde askeri alan olarak kullanılmıştır. Daha sonraki dönemlerde I. Dünya Savaşı’na da maruz kalmasına rağmen bütün güzelliğiyle günümüzde boy gösteren Kalemegdan, şehrin en güzel yeşil alanıdır. İçerisinde birçok farklı tesis bulunduran parktaki çoğu yapı tarihidir. Görenleri kendine hayran bırakan Kalemegdan adını Türkçe’den almaktadır.

Aziz Sava Katedrali

Yapımına 1935 yılında başlanmış olan Aziz Sava Katedrali tam olarak Sırp Ortodoks Kilisesinin kuruluş 800. yıldönümü olan 2019 yılında tamamlanmıştır. Dini yapı Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu olan Aziz Sava’ya ithaf edilmiştir. Ayrıca bu görkemli yapı Balkanların en büyük kilisesi unvanına sahip olmaktadır.

İşkodralı

Belgrad’ın ünlü caddesi Skadarlija, yaklaşık 400 metre uzunluğa sahiptir. Canlı müzik eşliğinde güzel bir akşam yemeği için ideal bir lokasyondur. Ayrıca birbirinden güzel kafe, gece kulübü ve eğlence mekânlarıyla da ziyaretçilerini kendisine çekmektedir. Bohem havasıyla dikkat çeken Skadarlija, kendilerini bu muhteşem atmosfere kaptırmak isteyen her yaştan ziyaretçi için cazip bir destinasyondur.

Tuna Nehri

MÖ 7. yüzyılda Yunanlıların keşfettiği akarsu günümüzde Avrupa Birliği’nin en uzun nehri unvanına sahiptir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan nehir Belgrad’ın eşsiz güzelliğiyle birlikte değer kazanmaktadır. Her yıl binlerce turist nehri görmek ve keşfetmek için Belgrad’a akın etmektedir.

Çingene Ada

Ada Ciganlija Sava Nehri’nin bir parçasının göl olmasıyla birlikte gelişmeye başlamış bir yerleşim yeridir. 1821 yılında devlet mülkü olarak ilan edilen ada Avrupa’nın en büyük plajı olan Sava Gölü’ne sahip olmaktadır. Günümüzde en çok yaz aylarında ziyaret edilen sevimli ada en çok spor dalları açısından gelişmiştir.

Ivo Andric Müzesi

Ivo Andric Müzesi 1892 yılında Bosna-Hersek’te doğmuş olan adını aldığı meşhur yazarın kişisel eşyalarını bulundurmaktadır. Diplomatik görevler üstlenmiş olan Ivo Andric aynı zamanda oldukça önemli bir edebiyat sanatçısıdır. Nobel Ödülü kazanmış olan meşhur yazarın müzesi ise kendine ait evinde hayata gözlerini yumduktan bir yıl sonra yani 1976 yılında açılmıştır.

Knez Mihailova Caddesi

1870 yılında açılmış olan bu meşhur caddenin tarihi Eski Roma dönemine değin dayanmaktadır. Bir su yolu olarak kullanılmaya başlanan bu cadde günümüzde kültür merkezi haline gelmiştir. Tarihi yapıları ve bulundurduğu diğer dükkanlar, mağazalar sayesinde popülarite kazanmış olan Knez Mihailova Caddesi her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır.

Aziz Petka Kilisesi

Aziz Petka Kilisesi 1937 yılında ismi bilinmeyen bir hayırsever tarafından inşa ettirilmiştir. Yanında bulunan ve şifalı olduğuna inanılan pınar suyu sayesinde oldukça meşhur olan kiliseyi her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir. Bunun yanı sıra Aziz Petka Kilisesi günümüzde hala işlevine devam etmektedir.

Sava Gölü

Sava Gölü aslen nehrinin sağ kolu olarak bulunduğu adanın ortasından geçmektedir. Ancak 1957 yılında göl nehirden ayrılarak oluşmaya başlamıştır. 1978 yılında insan elinin de yardımı tamamen oluşumunu tamamlamış olan göl günümüzde adeta bir festival alanı haline gelmiştir. Günümüzde Sava Gölü’nde birçok farklı spor aktivitesi ve farklı etkinlik düzenlenmektedir.

Klasik Otomobil Müzesi

Klasik Otomobil Müzesi, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da 1994 yılında açılmıştır. Müzenin bulunduğu bina, 1929’da ilk halk garajı olarak Rus Mimar Valerij Stasevski tarafından tasarlanmıştır. Mekânın yapıldığı dönemde uluslararası yarışmalara katılanlar, araçlarını bu binada muhafaza etmiştir. Birçok klasik otomobili çatısı altında toplayan müze, değerli ve ilgi çekici otomobilleri ziyaretçileriyle buluşturmaktadır.

Sirmium Antik Kenti

Bir zamanlar müreffeh ve güçlü Roma şehri Sirmium’un kalıntıları, bugünün Sremska Mitrovica sokaklarının altında gizlenmiştir. Burada tarihi bazilika olmak üzere dönemin yerleşik yapılarının birçoğunu gözlemlemek mümkündür. Bu sebeple Sirbium hem tarih severler hem de şehri ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır.

Kelle Kulesi

Kelle Kulesi, 1809 yılında Hurşid Paşa tarafından yaptırılmıştır. Hurşid Paşa birinci Sırp isyanından sonra ölen isyancıların kafataslarını kullanarak bu kuleyi yaptırmıştır. Ziyaretçiler Sırbistan’a kuleyi görmek için akın etmektedir.

Belgrad Cumhuriyet Meydanı

Belgrad Cumhuriyet Meydanı şehrin en kalabalık ve hareketli alanıdır. Yılın her günü oldukça kalabalık olan bu meydan çeşitli kutlamalara, şenliklere, etkinliklere ve toplumsal eylemlere ev sahipliği yapmaktadır. Bununla birlikte bu meydanı meşhur yapan diğer sebep ise Sırbistan’ın bağımsızlığını sağlayan Prens III. Mihailo Obrenociv’in heykeline ev sahipliği yapmasıdır.

Sırbistan Ulusal Müzesi

Sırbistan Ulusal Müzesi, Belgrad’daki en eski kurumlardan biridir. 1844 yılında Sırp yazar Jovan Sterija Popović’in girişimiyle inşa edilmiştir ve aralarında bazı yabancı şaheserlerin de bulunduğu geniş bir çizim, resim ve diğer ilginç eserlerin yer aldığı 400.000 parçadan oluşan bir koleksiyonuna sahiptir.

Genex Kulesi

Genex Kulesi 1971 yılında birçok zorluğa rağmen inşa edilmiştir. Bu kule az şıklık çok işlev prensibini benimseyen Brütalist mimari ile tasarlanmıştır. En uzunu 35 katlı iki ayrı binadan oluşan kule bir betonarme ile 26. Katta birleştirilmiştir. Günümüzde yalnızca bir tanesi konut olarak işlev gören binada zaman zaman marka reklamları görülmektedir.

Aziz Mihail Katedrali

Aziz Mihail Katedrali Sırbistan’ın en eski dini yapılarından biri olarak birçok turist ağırlayan bir cazibe merkezidir. Şehrin dört bir yanından görülebilen ihtişamlı yapının içi de dışı gibi hayranlı kuyandırmaktadır. İnşasına 1837 yılında başlanmış ve 1940 yılında ibadete açılmıştır. Bahçesi ağaçlarla çevrili olan Aziz Mihail Katedrali yerli ve yabancı turistlerin gözdesi bir gezi rotasıdır.


Bayraklı Camii

Bayraklı Camii Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad şehrindeki işlev gören tek camiidir. Bu camii oldukça köklü bir geçmişe sahip olmakla birlikte günümüze değin direnişi hayranlık uyandırmaktadır. Dikkat çekici dini yapının tam olarak hangi yılda inşa edildiği bilinmemektedir. Ancak camiinin 930 yılında yaptırıldığı herhangi bir kaynağa dayanmaksızın söylenmektedir.

Petrovaradin Kalesi

Sırbistan’ın Vojvodina Özerk Bölgesi’nde bulunan Petrovaradin Kalesi, MÖ 4500 yılında inşa edilerek insanlık açısından ilk yerleşim alanlarından biri etrafından şekillenmiştir. Paleolitik ve Neolitik Çağlarda insanların kötü hava şartlarında ya da savaş benzeri durumlarda bir sığınak olarak da kullandıkları Petrovaradin Kalesi, 1991 yılında Sırbistan Cumhuriyeti tarafından “Sırbistan’ın Büyük Öneme Sahip Kültürel Tarih Mekanları” listesine dahil edilerek korunmaya alınmıştır. Her yıl 1 milyon turist tarafından ziyaret edilerek oldukça rağbet görmektedir.

Sırbistan’da gezilecek yerler hangileridir veya nerelere gidilir denildiğinde ülkenin dört bir yanına yayılan tarihi yapılar akıllara gelmektedir. Pek çok gezi yazısında yer alan birbirinden özel mekanlar, gezginlerin dikkatini çekmektedir. Sırbistan’da keşfedilmemiş yerleri merak eden turistler, ülkenin başkentinden en ucra bölgesine kadar her yerini görmek istemektedir. Tam bir gözlem açısından baştan sona ülkeyi gezmek için “Sırbistan kaç günde gezilir” sorusu sorulmaktadır. Sadece Belgrad 2 günde gezilebilirken, Sırbistan şehirlerinin tüm güzelliklerini görmek için en az 5 gün ayrılması tavsiye edilmektedir.

Sevdiklerinizle Paylaşın

Sıkça Sorulan Sorular

Sırbistan Nereye Bağlı?

Sırbistan, Güneydoğu Avrupa’yla Balkanlar’ın tam ortasında bulunmaktadır. Etrafı; Bosna Hersek, Karadağ ve Romanya gibi ülkelerle çevrilmiştir. Belgrad, Sırbistan’ın başkentidir.

Sırbistan’da gece hayatı nasıl?

Sırbistan’da gece hayatı bir hayli hareketli geçebilmektedir. Özellikle yaz dönemlerinde gerçekleştirilen konserler ve özel mekanlardaki eğlenceli etkinlikler, ziyaretçilere eşsiz anlar yaşatmaktadır.

Sırbistan’a uçakla kaç saat?

Türkiye’den Sırbistan’a uçakla gitmek isteyen misafirler, ülkedeki 5 havalimanına da gidebilmektedir. Sırbistan’a İstanbul’dan aktarmasız bir şekilde, 1 saat 40 dakikada varılabilmektedir.

Sırbistan balayı için nasıl bir yer?

Kaleleri, doğal güzellikleri ve kültürüyle büyüleyen Sırbistan, yeni evli çiftlerin en güzel tatillerini geçirmeleri için eşsiz bir adrestir. Aşk köprüsü olarak da bilinen Vrnjacka Banja ve Sırbistan’da bulunan çiftlerin en çok ziyaret ettiği mekan Kastel Kalesi, balayını eşsiz kılmaktadır.

Sırbistan’da çocukla gezilir mi?

Her yaştan ziyaretçi için eğlenceli bir ülke olabilen Sırbistan’da, çocuklar için de pek çok seçenek mevcuttur. Belgrad Hayvanat Bahçesi ve Tropicarium Akvaryumu gibi lokasyonlar çocukların dikkatini çekmektedir. Bunlara ek olarak yıl boyunca düzenlenen birbirinden renkli etkinlikler de hiç sıkılmadan tatillerini geçirmelerine olanak tanımaktadır.

Sırbistan’ın Neyi Meşhur?

Sırbistan’a özgü birbirinden özel ürünler arasında sajkaca ve caksire pantolonları başı çekmektedir. Bunlara ek olarak, yöresel lezzetleriyle de dikkat çeken ülkede zencefil ve balla tatlandırılan licider keki ve pljeskavica meşhur yemekler arasında bulunmaktadır.