Kiev’den Çernobil - Pripyat Turu

Çernobil - Pripyat Turu ile Keşfediyoruz

Ödeme SeçenekleriKredi Kartına Taksit / Havale / Eft
Bilgi ve İletişim0850 123 45 67

Kiev Gezilecek Yerler

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Aziz Sofya Katedrali, turistlerin görmeleri gereken ihtişamlı yapılardan biridir. MM Grishko Ulusal Botanik Bahçesi ise başkentteki en önemli doğal alanlar arasında bulunmaktadır. Ülkeyi ziyaret eden gezginlerin rotalarına mutlaka ekledikleri bir diğer yer de 1982 yılında restore edilen Golden Gate Köprüsü’dür. Ayrıca şehirde Yahudi katliamı yıkımının en net halini gözler önüne seren Babyn Yar da turistlerin ayrı bir önem gösterdikleri alanlar arasındadır.

Kiev Turistik Yerleri

 • Aziz Sofya Katedrali : Zengin freskler ve mozaiklerle dolu, çoğu neredeyse bin yıl sonra bile bozulmamış olan iç yapısı ile Aziz Sofya Katedrali, Kiev’in en önemli yapılarındandır.

 • Kiev Pechersk Manastırı : Kiev Pechersk Lavra, Ukrayna’nın Kiev şehrinde yer alan dünyaca ünlü bir manastırdır.

 • İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi : İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi, Ukrayna’nın Kiev şehrinde yer alan tarihi anıt kompleksidir.

  Kiev Tarihi Yerleri

  • Gorodetsky Evi : Gorodetsky House, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yer alan, süslemeleri ve tarihi ile ünlü bir evdir.

  Kiev Kültürel Yerleri

  • Anavatan Anıtı : The Motherland Monument, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yükselen sembol anıtlardan ve dünyanın en yüksek heykellerinden biridir.

  • Çernobil Müzesi : Chernobyl Museum, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yer alan Çernobil faciasının ölümsüzleştirildiği özel bir müzedir.

  • Khreshchatyk Caddesi : Kiev’in en gözde ve dünyaca ünlü caddelerinden biri olan Khreshchatyk, sunduğu seçeneklerle turistik cazibe merkezlerden biri olmaktadır.

  Kiev Mutlaka Yapılacaklar

  • Zaliznychny İstasyonu Kiev : Ukrayna’nın en işlek tren istasyonlarından biri olan Zaliznychnyy Vokzal Kyiv, göz alıcı mimarisi ve hizmet verdiği yolcu sayısının fazlalığı ile tüm dikkatleri üzerine çekmektedir.

  • Kiev Hayvanat Bahçesi : Binlerce hayvanı bünyesinde barındıran Kiev Zoo, doğayı yakından tanımaya fırsat sağlarken çeşitli etkinliklerle de ziyaretçilerini eğlendirmektedir.

  • Partizan Zafer Parkı : Park Of Partisan Glory, Ukrayna’da bulunan ve 2. Dünya Savaşı’na hitaben açılan bir parktır.

  Pripyat Gezilecek Yerler

  Pripyat Doğal Güzellikleri

  • Pripyat Kızıl Orman : 400 hektarlık alanıyla Kızıl Orman, trajik öyküsü kadar büyüleyici manzarası ile de dikkat çekmektedir.

  Pripyat Ünlü Yerleri

  • Pripyat Eğlence Parkı : Pripyat’ın bir günlük moral kaynağı Pripyat Eğlence Parkı, bugün Çernobil Felaketi’nin kalıntılarının gözlemlenebildiği bir mekân olma niteliğine sahiptir.

  • Çernobil Karantina Bölgesi : Ziyarete açık olmayan New Safe Confinement, 2019’dan beri aktif olarak Çernobil 4. Reaktörünü karantina altında tutmaktadır.

  • Enerjetik Kültür Sarayı : Energetik Kültür Sarayı 1970 yılında inşa edilmiş, 1986 yılında Çernobil faciası sebebiyle işlevini yitirmiştir.

  Pripyat Turistik Yerleri

  • Azure Yüzme Havuzu : Ukrayna’nın Pripyat şehrinde Çernobil faciasından 12 yıl sonra terk edilen Swimming Pool Azure, günümüzde ise turistik amaçlı ziyaret edilebilmektedir.

  • Jüpiter Radyo Mühendislik Tesisi : Jüpiter Radyo Mühendislik Tesisi, Çernobil Felaketinin ardında bıraktıkları ve eski teknik parçalarıyla ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

  • 126 Pripyat Hastanesi : Pripyat Hastanesi 1986 yılında gerçekleşen Çernobil Nükleer Santrali patlaması sonrasında işlevini yitirmiş olan yapıdır.

    Kiev’e Ne Zaman Gidilir?

    Mayıs ve haziran ayları keyifli bir Kiev tatili için en uygun dönemdir. Ancak Kiev, sahip olduğu eşsiz festivalleri ile yılın her dönemi milyonlarca ziyaretçisini kendine çekmektedir.

    İklimi ve Have Durumu

    Nemli Karasal iklime sahip Kiev’de en soğuk tarih ocak ayıdır. Sıcaklıkların en fazla olduğu dönem ise temmuz ve ağustos aylarıdır. Şehirdeki yüksek nem sebebiyle de yılın her döneminde yağış görülmektedir.

    Hangi Ayda Gidilir

    Kiev’i ziyaret etmek için en ideal tarih mayıs ve haziran aylarıdır. Havanın serin ve yoğun kalabalıkların olmadığı dönemde seyahat düzenlemek için ise eylül ve ekim ayları tercih edilmektedir.

    Festivalleri

    • 15.04.2022 Kiev Kahve Festivali : Kyiv Coffee Festival; kahve tadımlarının ve sanat yarışmalarının yapıldığı, uzmanların katılımcılara dersler verdiği yıllık bir etkinliktir.
    • 28.05.2022 Kiev Günü : Kyiv Day; başkentte konserlerin, çeşitli yarışmaların, tiyatro ve folklor oyunlarının düzenlendiği geleneksel etkinliklerden biridir.
    • 31.05.2022 Atlas Hafta Sonu/ Kiev Yaz Müzik Festivali : Atlas Weekend; rock, hip-hop, klasik ve modern gibi çeşitli türlerin yer aldığı Kiev’in en büyük müzik festivalidir.
    • 15.06.2022 Beyaz Geceler Festivali :  Beyaz Geceler Festivali; müzikal aktiviteler, sanat enstalasyonları ve ışık şovlarının yer aldığı gece sanat etkinlikleri dizisidir.
    • 15.07.2022 Sokak Yemekleri Festivali : Street Food Festival; yiyecek sektöründen katılımcıların en lezzetli sokak yemeklerini ziyaretçilerine sunduğu bir etkinliktir.
    • 15.09.2022 Gogol Festivali : Gogol Fest; Kiev’de müzik, tiyatro ve film gibi dalların bir araya geldiği sanat festivalidir.
    • 24.10.2022 Molodist Uluslararası Film Festivali : Molodist Uluslararası Film Festivali kapsamında genç ve modern sinemacılar arasında yarışmalar düzenlenmekte ve ziyaretçilere başarılı filmler tanıtılmaktadır.

    Pripyat’a Ne Zaman Gidilir?

    1986 yılında yaşanan Çernobil Nükleer Santrali patlamasından sonra tahliye edilen şehir Pripyat, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir.

    İklimi ve Have Durumu

    Karasal iklimin etkilerinin görüldüğü Pripyat’ta yazları sıcak, kışları ise oldukça soğuk bir hava görülmektedir. Nisan ve mayıs ayı şehrin en çok yağış aldığı dönemdir.

    Hangi Ayda Gidilir

    Pripyat’ı ziyaret etmek için en ideal zaman haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır. Özellikle bu aylarda turist kafileleri ile dolup taşan şehir, kalabalık ve sıcaktan hoşlanmayan turistler tarafından ilkbahar ve sonbaharda da ziyaret edilmektedir.

    Kiev Hakkında

    Kiev; damak çatlatan mutfağı, kültürel ve tarihi dokusu ile Ukrayna’nın en büyük cazibe merkezlerinden biridir. Kendine özgü bu özellikleri sayesinde şehir her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

    Tarihi : Ukrayna’nın başkenti olan Kiev 6. yüzyılda kurulmuştur. Şehir, bulunduğu konum sebebiyle yüzyıllar boyunca çok sayıda medeniyetin uğrak noktası haline gelmiştir. Günümüzde Kiev, tarihi ve sanata verdiği değer ile dikkat çekmektedir.

    İlk Akla Gelenler : Köklü bir geçmişe sahip olan Kiev; simgesel tarihi yapıları ve ünlü caddeleri ile ön plana çıkmaktadır. Şehrin en dikkat çeken özellikleri arasında UNESCO tarafından korunan yapıları ve çeşitli imkanlar sunan caddeleri yer almaktadır.

    Gideceklere Tavsiyeler : Kiev’e gidecek olan kişilere ünlü yapıları görmeleri ve geleneksel lezzetleri tatmaları tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra şehirde sıkıntı yaşamamak için belirlenen kurallara riayet edilmesi gerekmektedir.

    Giderken Alınması Gerekenler : Kiev’e gitmeden önce alınması gerekenler listesinin en başında yağmurluklar ve şemsiyeler gelmektedir. Ayrıca belli mekanlarda sorun yaşamamak için de kıyafet seçimine dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir.

    İlginç Bilgiler : Kiev; dünyanın en derin metro istasyonunun bulunduğu şehirdir. 40 adet müzenin bulunduğu kentte UNESCO tarafından korunun iki tarihi yapı da yer almaktadır. Şehrin en ünlü caddesi de sahip olduğu özellikleri sayesinde dünya çapında üç kez şampiyon olmuştur.

    Pripyat Hakkında

    Çernobil faciasının ardından günümüzde hayalet şehir olarak adlandırılan Pripyat, her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.

    Tarihi : Çernobil felaketinin yaşandığı Pripyat, günümüzde binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

    İlk Akla Gelenler : Pripyat, Çernobil faciasıyla bilinmektedir. Günümüzde doğanın kendini yeniden yaratmasının bir sembolü olan hayalet şehirde, yüzlerce hayvan ve bitki türü nefes almaktadır.

    Gideceklere Tavsiyeler : Pripyat şehrini ziyaret etmek isteyenlere, güvenlik protokollerine uymaları ve ziyaretlerini bu protokollere göre yapmaları tavsiye edilmektedir.

    Giderken Alınması Gerekenler : Pripyat’a giderken alınması gerekenler yürüyüş ayakkabıları, yağmurluk, yiyecek ve içecektir. Bunun yanı sıra radyasyon seviyesini ölçen geiger sayacı da meraklı turistlerin yanlarında bulundurmaları gerekenler arasındadır.

    İlginç Bilgiler : Hakkında bilinmeyenlerle dikkat çeken Pripyat’ta günümüzde çeşitli hayvan türleri yaşamaktadır. Ayrıca şehirde hala yasa dışı yollarla yaşamayı tercih eden insanlar bulunmaktadır.

    Benzer Turlar