Kudüs Turları

Hristiyanlığın, Yahudiliğin ve İslamın beşiği olarak bilinen Kudüs’te uygun ve avantajlı bir gezi ile 2022-2023 sezonunda unutulmaz bir tatil geçirmek mümkün. Bütçe dostu tur fiyatları ile keşfe çıkılabilecek Kudüs’e gitmeden önce gezginlerin tavsiye ettiği destinasyonlar hakkında önceden bilgi alınması önerilmektedir.

Bütçe

Gezilecek Şehirler
Ücretsiz İptal
Turu İncele

Kudüs Turu için Önemli Duraklar

Tel Aviv: Kudüs’ün kozmopolit ve modern şehri Tel Aviv, harika restoranları, alışveriş merkezleri ve plajları ile ünlüdür. Tel Aviv Turu esnasında Diaspora ve Palmach müzelerini ziyaret ederek kültürel bir yolculuğa da çıkabilirsiniz. 

Kudüs Miraç Kandili: Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’yı görebileceğiniz Kudüs Miraç Kandili Turu sizleri bekliyor. 

Kudüs Turları ile Keşfet

Kudüs ve İsrail: Kutsal Kabir Kilisesi, İsrail Müzesi, Yad Vaşem, İncil Hayvanat Bahçesi, Ağlama Duvarı ve Davut Kulesi’ni ziyaret ederek Kudüs ve İsrail Turu’nu unutulmaz kılabilirsiniz. 

Kudüs ve Ürdün: Kudüs’ün Alrov Mamilla Caddesi üzerinde yer alan mağazaları gezerek, Amman’ın Roma Tiyatrosu’nda ve Ürdün’ün Petra Antik Kenti’nde geçmişe yolculuk yaparak keyif dolu Kudüs ve Ürdün Turu’nun tadını çıkarabilirsiniz.

Kudüs Turları ile Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Mescid-i Aksa: Tüm semavi dinler için kutsal kabul edilen Mescid-i Aksa, MS 705 yılında İslamiyetin yayıldığı süreçte inşa edilmiştir. 

Kudüs Ağlama Duvarı: Babilliler tarafından yıkılan antik Yahudi tapınağı Birinci Mabet’in son parçası olan Kudüs Ağlama Duvarı, Yahudilerin hac rotaları arasında kabul edilmektedir. 

Kubbet’üs-Sahra: Dünyanın en eski İslam mimarisi örneği olan, Mekke ve Medine’den sonra İslam’ın üçüncü kutsal yeri olarak kabul edilen Kubbet’üs-Sahra, mavi ve altın renkli mozaikleri ile göz kamaştırmaktadır.

Magdalalı Meryem Kilisesi: Rus mimarisinin örneklerinden biri olan Magdalalı Meryem Kilisesi, 1886 yılında inşa edilmiştir ve altın soğan kubbeleri ile Kudüs’ün en meşhur yapıları arasındadır. 

Burnt House Müzesi: Burnt House Müzesi, İkinci Tapınak’ın inşa edildiği dönemden bugüne gelmeyi başaran ve içinde kısa gösteriler ile anı yaşamanıza olanak tanıyan etkinliklere ev sahipliği yapan tarihi bir yapıdır.

Muallak Taşı: Yahudilere göre dünyanın yaratılışının başlangıç noktasını sembolize eden Mualllak Taşı, Hz. Muhammed’in cennete yükseldiği kutsal yerdir.

Kıyamet Kilisesi: Hz İsa’nın mezarının hemen üzerinde yer aldığına inanılan ve Meryem Ana heykeline ev sahipliği yapan Kıyamet Kilisesi, Hristiyanların önemli hac rotalarından bir tanesidir. 

Zeytindağı: Eski Kent’in hemen dışında yer alan ve Kudüs manzarası sunan Zeytindağı; dünyanın en eski Yahudi mezarlığına, Rus Ortodoks Kilisesi’ne ve Gethsemane Bahçesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Via Dolorosa: Hristiyanlığın en kutsal yerlerinden biri lan Via Dolorosa, Hz İsa’nın çarmıha gerileceği yere giderken yürüdüğü güzergahtır. 

Yad Vashem: Yad Vashem, Holokost sırasında vahşice öldürülen Yahudileri anmak amacıyla inşa edilen, içerisinde kurbanların hayatlarını anlatan dünyaca ünlü eserlerin sergilendiği bir alandır. 

Kudüs Surları: Eski Kent’i çevreleyen 12 metre yüksekliğe ve 4018 metre uzunluğa sahip Kudüs Surları, Kanuni Sultan Süleyman’ın emri üzerine 1537 ile 1542 yılları arasında inşa edilmiştir.