Olağanüstü Akdeniz Manzarasıyla Penyal d’ifac Tabiat Parkı

Önceki
Penyal d’Ifac Tabiat Parkı

Penyal d’Ifac Tabiat Parkı

Sonraki
6 dk'lık okuma
64 kişi okudu

Penyal d’ifac Tabiat Parkı, denizden çıkan ve kaya molozları ile kıyıya bağlanan devasa bir kireçtaşı çıkıntısıdır. Çeşitli endemik tür ve 300’den fazla hayvan türüne ev sahipliği yapan tabiat parkı, aynı zamanda çok sayıda bitkiyi ve deniz kuşlarını da barındırmaktadır. Tabiat parkının içinde bulunan devasa kireçtaşı ise yüzlerce kuş türü için yuvalama alanı sağlamaktadır. 332 metre yüksekliğinde olan kireçtaşı kayası, Akdeniz kıyı şeridinin en çarpıcı görüntülerinden birini oluşturmaktadır.

Penyal d’ifac Tabiat Parkı’na, Fenikeliler tarafından Güneydeki Cebelitarık Kayası’ndan ayırt edilebilmesi için “Kuzey Kayası” adı verilmiştir. Parkın arka tarafında ise kumlu plaj şeritleriyle kesilen ve iç kesimlerde kıyı dağlarına uzanan büyük bir lagün bulunmaktadır. Öncelerde lagünün bulunduğu bölgenin çok daha sulak olduğu fakat iklim değişiklikleriyle beraber şehirleşmeye bağlı olarak günümüze çok az bir kısmının kaldığı düşünülmektedir. Doğaseverler tarafından başlatılan ve zamanla bölge vatandaşlarının da katılması sonucu gerçekleşen, doğal çeşitliliği korumaya yönelik kampanyalar sonucunda 1987’nin Ocak ayında bölgeye “Doğal Park Statüsü” verilmiştir.

Göz Kamaştırıcı Devasa Kireçtaşı Kayası İle Penyal d’ifac Tabiat Parkı

Penyal d’ifac Tabiat Parkı, 45 hektarlık alanıyla İspanya’nın ve Avrupa’nın en önemli doğal parklarından birisidir. Özellikle ziyaretçiler kayanın tepesine çıkarak çevredeki manzaraları görmek istemektedir. Kireçtaşı kayasının üç tarafı deniz rüzgarlarına maruz kalan sarp kayalıklardan ve dik yamaçlardan oluşmaktadır.

Çeşitli endemik bitki türlerini barındırmasından dolayı da oldukça değerli mikro habitatlar meydana gelmiştir. Tabiat parkında genellikle Akdeniz maki bitki örtüsü topluluğundan olan cüce palmiyeler, ardıç ağaçları, lavanta ve beyaz çam gibi çeşitli ağaçlar bulunmaktadır. Zaman içinde yaşanılan doğa tahribatı sonucunda Penyal d’ifac Tabiat Parkı’nda 20’den fazla bitkinin ve 10’dan fazla hayvanın neslinin tükendiği bilinmektedir. Bunların yanında park, ziyaretçileri tarafından oldukça beğenilmektedir. Özellikle dağcılar her yıl bir araya gelerek kireçtaşına tırmanma etkinlikleri düzenlemektedir. Bu bakımdan İspanya’nın en önemli simgelerinden birini oluşturmaktadır.

Penyal d’ifac Tabiat Parkı, İspanya’nın en önemli doğal parklarından birisidir. Doğal güzelliğiyle ziyaretçileri büyüleyen bu park; özellikle Calpe kasabasında, Marina Alta bölgesinde yer almaktadır. 332 metre yüksekliğinde kireçtaşı, kıyıya dar bir parça ile tutunan oldukça zorlu bir kayadır.

Park içindeki doğal yürüyüş yolları ile küçük büyük herkesin ilgisini çekmektedir. Bu bakımdan hem küçükler hem de yetişkinler için yürüyüş yapmak adına ideal bir yerdir. Bu tabiat parkı bünyesinde masif, ıfac silene, kekik, yabani iğne yastıkları, Valencia at nalı gibi önemli botanik türleri barındırmaktadır. Bu bakımdan bilim insanlarının araştırma yapmaları için çok önemli bir imkan sunmaktadır.

Kuşların göç yolları üzerinde bulunmasından dolayı pek çok kuş türünü de ağırlamaktadır. Kaya içinde deniz kuşları, tuz göllerinde ala doğanlar ve sarı bacaklı martı gibi çok çeşitli türleri barındırmaktadır. Zirveye ulaşan ziyaretçiler ise Valencia’nın en iyi manzaralarından birisi olduğunu belirtmektedir.

Penyal d’ifac Tabiat Parkı’nda engelli erişimi, yorumlayıcı rotalar ve yollar, tercümanlık merkezi, erişim alanı, otopark, manzara bakışı için dürbün ve bir de müze bulunmaktadır. Ziyaretçiler giriş ücreti için herhangi bir ücret ödememektedirler. Bunun yanında Pazartesi’den cuma gününe kadar 08.30 – 14.30 arasında, cumartesi ve pazar günleri ise 09.00 – 14.00 arasında ziyaretçilere açıktır.

Sevdiklerinizle Paylaşın

İspanya Vizesi

İspanya’ya gitmek isteyen turistler için çok sayıda vize seçeneği bulunmaktadır. Schengen vizesi kapsamında yer alan C tipi vize ile ziyaretçiler 90 güne kadar ülkede konaklayabilmektedir. D tipi yani uzun süreli vizede ise süreli ve süresiz ikamet seçenekleri yer almaktadır. Vize başvuruları, İstanbul ve Ankara’daki İspanya konsolosluklarına yapılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Penyal d’ifac Tabiat Parkı nerededir?

İspanya’nın Valencia şehrinin Calpe kasabasında yer almaktadır.

Penyal d’ifac Tabiat Parkı’na giriş ücreti ne kadardır?

Park'a girişte herhangi bir giriş ücreti talep edilmemektedir.

Penyal d’ifac Tabiat Parkı’nda hangi kuş türleri bulunur?

Tabiat parkında; Avrasya yakalı güvercin, sarı bacaklı martı, uzun kuyruklu baştankara, lekesiz sığırcık, ev serçesi, Avrupa kızılgerdanı, beyaz kuyruksallayan gibi pek çok kuş türü bulunmaktadır.