St. Petersburg’un Kırmızı İkonu: Voskresenia Khristova Kilisesi

Voskresenia Khristova Kilisesi

Voskresenia Khristova Kilisesi

13 dk'lık okuma
261 kişi okudu

Rusya’nın en ünlü yapılarından biri olan Voskresenia Khristova Kilisesi, ülkenin en büyük ikinci kenti olan St. Petersburg’da yer almaktadır. 

Bir Ortodoks kilisesi olan Voskresenia Khristova, “Kurtarıcının Kanlı Kilisesi” olarak da bilinmektedir.

Şehrin en önemli mimari yapılarından biri olan kilise, renkli mozaik işlemeleriyle büyüleyici bir görünüme sahiptir. Kilisede baskın olarak kullanılan kırmızı renk, imparator II. Alexander’ın anısını yaşatmak amacıyla tercih edilmiştir. St. Petersburg ziyaretçilerinin vazgeçilmez gezi duraklarından biri olan Voskresenia Khristova Kilisesi, 7500 metrekarelik bir alan içerisinde yer almaktadır. 

Voskresenia Khristova Kilisesi’nin Tarihi

Voskresenia Khristova Kilisesi, 16-17. yüzyıl Rus kilise mimarisinin tipik özelliklerini barındırmaktadır. Canlı renkleri ve ihtişamlı duruşuyla büyüleyici bir yapı olan Voskresenia Khristova Kilisesi, III. Alexander döneminde, 1883 yılında yapılmaya başlanmıştır. Kilisenin yapılış amacı III. Alexander’ın babası ve selefi olan II. Alexander’ın anısını yaşatmaktır. II. Alexander, bugün kilisenin bulunduğu alanda kraliyet aracının içerisindeyken suikasta kurban gitmiştir. Ardından imparatorluk tahtına oturan III. Alexander, hem babasının adını yaşatmak hem de isyancılara milliyetçi bir tutum sergilemek için Voskresenia Khristova Kilisesi’nin yapımını başlatmıştır. Kraliyet ailesinin yanı sıra gizli bağışçılar da kilisenin yapım maliyetine katkı sunmuştur. Ancak yapının tamamlanması maddi aksaklıklardan dolayı sürekli ertelenmiş ancak 1907 yılına gelindiğinde II. Nikolay döneminde bitmiştir. Voskresenia Khristova’nın büyük bir tarihi ve sanatsal değeri olsa da SSCB döneminde aktif bir kilise olarak kullanılmış, II. Dünya Savaşı boyunca ise sığınak görevi görmüştür. 

Voskresenia Khristova Kilisesi’nin Büyüleyici Mimarisi

Voskresenia Khristova Kilisesi, St. Petersburg’un en ihtişamlı yapılarından biri olarak büyük bir mimari değere sahiptir. 81 metre yüksekliğindeki kilise, ortalama 7500 metrekarelik bir alan üzerinde yer almaktadır. 5 adet kubbesi bulunan kilisenin kubbelerinin yüksekliği temsili olarak belirlenmiştir. 81 metre yüksekliğindeki en yüksek kubbe II. Alexander’ın suikasta uğradığı yılı, 67 metre yüksekliğindeki ikinci kubbe ise çarın öldüğü zamanki yaşını temsil etmektedir. Kilisenin baş mimarı Alfred Alexandrovi Parland’dır. Mimar kilisenin dış yüzeyinde baskın olarak kullandığı kırmızı rengini iç mekânda da kullanmaya devam etmiştir. Kilisenin iç mekânı büyüleyici duvar ve tavan resimleriyle süslenmiştir. Parlak mozaikler ve dini motiflerle süslenen iç mekânda İncil’den betimlemeler yer almaktadır. 

Rus Devrimi’nin gerçekleştiği 1917 senesinde tahribata uğrayan Voskresenia Khristova Kilisesi’nin birçok mozaik ve mermer parçası çalınmıştır. Saldırılar sonucunda hasar gören kilise 1930 yılında kapatılmış, kilisede uzun yıllar boyunca ibadete ve ziyarete izin verilmemiştir. SSCB’nin yıkılmasıyla birlikte restorasyon sürecine giren kilise ancak 1997 yılında sadece ziyarete açık hale getirilmiştir. Voskresenia Khristova Kilisesi, hem yapımında hem de devrim döneminde yaşadığı talihsizliklere rağmen günümüzde tüm ihtişamıyla St. Petersburg’un önemli ikonik yapılarından biri olmayı sürdürmektedir. 

Kilise’ye Giriş Saatleri ve Ziyaret Saatleri 

St. Petersburg’un en ihtişamlı yapılarından biri olan Voskresenia Khristova Kilisesi, çarşamba günleri hariç haftanın her günü ziyarete açıktır. Bununla birlikte 10.00-17.30 saatleri arasında kiliseyi ziyaret etmek mümkündür. Kilise girişinde bulunan bilet ofisinden sabah 10.00 ila 17.00 arasında giriş bileti alabilmek mümkündür. Giriş bileti için ödenmesi gereken tam ücret 450 Ruble, ISIC kart sahipleri için 270 Ruble, 7 ila 18 yaş arasındakiler için 200 Ruble’dir. 

Sevdiklerinizle Paylaşın

Rusya Vizesi

Rusya’ya vize başvurusu yapmak isteyen turistlerin, konsolosluk tarafından talep edilen evrakları eksiksiz hazırlamaları gerekmektedir. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri ülkeye girişlerde vizeden muaftır. Türk vatandaşlarının Rusya’dan turist vizesi almak için müracaat edilebilecekleri toplam 5 konsolosluk bulunmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Voskresenia Khristova Kilisesi nerede bulunmaktadır?

İhtişamlı mimarisiyle büyüleyen Voskresenia Khristova Kilisesi, Rusya’nın en büyük ikinci kenti olan St. Petersburg’da yer almaktadır. Rus Devlet Müzesi, Mikhailovsky Tiyatrosu ve St. Michael Kalesi gibi önemli tarihi yapılar Voskresenia Khristova Kilisesi’nin yakınında bulunmaktadır.

Voskresenia Khristova Kilisesi ne zaman inşa edilmiştir?

Vaskrosenia Khristova Kilisesi’nin inşasına 1883 yılında başlanmıştır. II. Alexander’ın suikasta kurban gidişinin anısına oğlu III. Alexander tarafından yaptırılan kilisenin inşa süreci 24 yıl sürmüş ve ancak 1907 yılına gelindiğinde tamamlanabilmiştir.