Japonya Hiroşima’nın Tavşan Adası: Okunoshima

Önceki
Okunoshima

Okunoshima

Sonraki
23 dk'lık okuma
497 kişi okudu

Okunoshima, Japonya’nın açıklarında, Hiroşima’nın Takehara bölgesinde yer alan küçük ve güzel bir adadır. “Tavşan Adası” takma adıyla da bilinen Okunoshima’da çoğunlukla yabani tavşanlar yaşamaktadır. Okinoshima’yı adeta işgal eden yabani tavşanlar, ada içerisinde yiyecek bulmak için serbestçe dolaşmaktadır.

Okunoshima Tarihi ve Önemli Yönleri

1920’lerin sonunda, Japon İmparatorluk Ordusu kimyasal silah geliştirmek için gizli bir program oluşturmaya karar vermiştir. Okunoshima ise bunu yapmak için uygun bir yer olarak seçilmiştir. Okunoshima’nın bu program için seçilmesinin sebebi ise biraz izole edilmiş olması ile Tokyo’dan ve diğer bütün büyük şehirlerden uzakta olması olarak gösterilmiştir. Okunoshima Adası bu sebeple yıllarca gizli tutulmuş ve resmi haritalardan tamamen kaldırılmıştır.

1927 yılında ordu, başta hardal ve göz yaşartıcı olmak üzere zehirli gaz üretmek için Okunoshima’da bir tesis kurmaya başlamıştır. Bu tesisin kurulumu 1929’da tamamlanmış ve birçok tavşan, gazın etkinliğini test etmek üzere adaya getirilmiştir. Sıradan bir iş olduğu iddia edilen zehirli gaz üretiminde çalıştırılmak üzere lise öğrencileri adaya getirilmiş ve bu tesiste işçi olarak çalıştırılmıştır.

1929 ve 1945 yılları arasında Okunoshima’da 6000 tondan fazla zehirli gaz üretilmiş ve bu gaz Çin-Japon Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı boyunca kullanılmıştır.

İkinci Dünya Savaşı’nın bitmesiyle Okunoshima’daki tesisler yıkılmış ve Amerikan ordusu tavşanların çoğunu ötenaziye tabi etmiştir. Söylentilere göre esir hayvanlardan birkaçı serbest bırakılmış ve çoğaltılmıştır. Bu sayede günümüzde adada birçok tavşan hayat bulmuştur.

Tavşan Adası’nda Ziyaretçileri Bekleyenler

Okunoshima’da 1000’den fazla sevimli tavşanın yanı sıra görülecek şeyler de vardır. Adanın etrafında bulunan gaz test günlerinden kalan ürpertici terk edilmiş binalar bunlardan biridir. Okunoshima Adası’nın etrafına dağılmış olan bu binaları keşfetmek burada ziyaretçilerin sıklıkla yaptığı aktivitelerden biridir. Güç İstasyonu Harabeleri, Mühimmat Deposu ve Zehirli Gaz Deposu Okunoshima’da ziyaret edilmesi gereken diğer önemli noktalardandır. Ayrıca bisiklet kiralayarak ada turu yapmak da tercih edilen aktivitelerden biri olarak söylenmektedir.

Okunoshima’nın küçük bir ziyaretçi merkezi ve müze de bulunmaktadır. Zehirli Gaz Müzesi’nde, gaz işçilerinin adada kaldıkları süre boyunca nelere katlandıklarını gösteren materyaller yer almaktadır.

Süreç boyunca tedarik edilen koruyucu giysiler burada sergilenmektedir. Tam koruyuculuğa sahip olmadığı söylenen giysilerin gaz geçirmesinden dolayı işçilerde hastalıklara yol açtığı da yaşanan mağduriyetler arasında gösterilmektedir. Adanın tamamını yürümek bir saatten kısa bir sürecek seviyededir. Adanın etrafını çevreleyen patika yaklaşık 4 km olarak hesaplanmıştır.

Okunoshima ve Tavşanları

Okunoshima Adası’nda kelimenin tam anlamıyla her yerde sayısız tavşan bulunmaktadır. Adada yaşam sürekli artan tavşan nüfusundan dolayı sürdürülebilir halde değildir.

Tavşanların besleyicileri yoktur ve adada beslenebilecekleri yeterli bitki örtüsü de bulunmamaktadır.

Bu sebeple adadaki tavşanlar ziyaretçilere bağımlı hale gelmiştir. Bu da havanın iyi olduğu günlerde, adada çok sayıda turistin olması ve tavşanların doyması demek olurken; soğuk kış günlerinde tavşanların aç kalması demektir. Ziyaretçilerin; tavşanları, tavşan topakları ile beslemesi önerilmektedir. Birçok ziyaretçi; tavşanları lahana, marul, havuç gibi gıdalarla beslemektedir. Fakat bu gıdalar tavşanlar için sanıldığı gibi sağlıklı değildir.

Sevdiklerinizle Paylaşın

Sıkça Sorulan Sorular

Okunoshima neden “Tavşan Adası” olarak bilinmektedir?

Okunoshima’nın Tavşan Adası olarak bilinmesinin sebebi burada yüzlerce tavşanın bulunmasıdır. Tavşanlar; geçmişte gaz üretim tesislerinde denek olarak kullanılmış, sağlıklı kalanlar günümüze kadar üreyerek varlıklarını sürdürmüşlerdir.

Okunoshima nerede bulunmaktadır?

Okunoshima, Japonya’da bulunmaktadır. Japonya’nın Hiroşima kentinin Takehara bölgesinde yer alan adaya feribotla ulaşım sağlanmaktadır.

Okunoshima’da ziyaret edilecek yerler nelerdir?

Gaz test günlerinden kalan ürpertici binalar, Güç İstasyonu Harabeleri, Mühimmat Deposu ve Zehirli Gaz Deposu gezilecek yerlerden bazılarıdır. Zehirli Gaz Müzesi de burada gezilmesi gereken bir noktadır.

Okunoshima’nın zehirli gaz üretimi tesisleri kurulumu için seçilmesinin sebebi nedir?

Okunoshima’nın bu amaca hizmet etmesinin sebebi izole edilmiş bir konuma sahip olmasıdır. Tokyo’dan ve diğer büyük şehirlerden uzak olan Okunoshima, tesisler için en uygun yer olarak görülmüştür.

Okunoshima’da ne kadar zehirli gaz üretimi yapılmıştır?

1929 ve 1945 yılları arasında Okunoshima’da 6000 tondan fazla zehirli gaz üretimi yapılmıştır. Üretilen gaz Çin-Japon Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı boyunca kullanılmıştır.

Okunoshima’da zehirli gaz üretimi tesisleri ne zaman kurulmuştur?

1927 yılında ordu tarafından zehirli gaz üretimine başlanmış, tesislerin kurulumu ise 1929’da tamamlanmıştır. Gaz etkinliğini test etmek amacıyla aynı yıl tavşanlar adaya getirilmiştir.