Tüm Dünya Gezilecek Yerler

Kâbe

Kâbe, Suudi Arabistan’ın kutsal şehri Mekke’de bulunmaktadır. Önceleri ibadethane olarak kullanılan ve putlarla dolu yapı, Hz. İbrahim ve oğlu İsmail tarafından yeniden inşa edilmiştir. Sürgünden sonra Mekke’ye geri dönen Hz. Muhammed ise Kâbe’deki putları temizlemiştir. Kâbe, Müslümanlar tarafından hac sırasında büyük önem taşımakta ve mecazi anlamda Allah’ın evi kabul edilmektedir.

Eyfel Kulesi

1889’da Paris’te yükselen Eyfel Kulesi, sadece Fransa’nın değil dünya genelinde de oldukça önemli bir sembol haline gelmiştir. Mimarisi ile en belirgin yapılar arasında öne çıkan Eyfel Kulesi, 31 Mart 1889’da açılmıştır. Gustave Eiffel, üç renkli Fransız bayrağını zirvesine yerleştirmek için 1.710 basamağı yürüyerek Kule’nin tepesine çıkmıştır. Bugün kule milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Tac Mahal

Dünyanın en eski başkenti olarak bilinen Roma’nın kalbinde yer alan Kolezyum; gladyatör ve vahşi hayvan dövüşlerinden, geceler boyu süren eğlencelere sahne olmuş tarihi bir amfitiyatrodur. Asırlarca kendi kaderine terk edilen Roma Kolezyum, bugün UNESCO Dünya Mirası Listesi ile korunmakta ve yılda yaklaşık 5 milyon turistin ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Hollywood

Hollywood, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan Los Angeles şehrinin popüler bir bölgesidir. Farklı sektörlere sıra dışı katkılarıyla insanların ilgi odağı haline gelmiştir. Dünya çapında popüler olmasının en büyük sebebi günümüz Amerikan film endüstrisinin merkezi olmasından kaynaklanmaktadır. İkonik yazısı ve karşı konulamaz cazibesi ile her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

Bargello Sarayı

İtalya’nın Floransa kentinde bulunan Bargello Sarayı, tarihi değeri yüksek bir yapıdır. Geçmişte hapishane ve kışla olarak hizmet vermiş olan saray, günümüzde önemli bir sanat merkezidir. Donatello, Luca della Robbia, Verrocchio, Michelangelo ve Cellini gibi önemli sanatçıların eserlerini sergileyen iki katlı yapının her köşesinde sanata doyuracak sayısız eser bulunmaktadır.

Mescid-i Aksa

Mescid-i Aksa, İsrail’in Kudüs şehrindeki Eski Şehir bölgesinde bulunan Tapınaklar Tepesi’nde yer almaktadır. İslam alemi başta olmak üzere diğer ilahi dinler için de son derece önemli bir kutsal alandır. Yapının tarihi çok eskilere dayanmaktadır, tarih boyu farklı devletlerin yönetimi altında farklı amaçlarla kullanılmıştır. Günümüzde İslam’ın üçüncü en önemli ibadethanesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Pisa Kulesi

İtalya’nın simgelerinden biri olan Pisa Kulesi, UNESCO Kültür Mirası’nda yer alan önemli tarihi eserlerden biridir. 5,5 derecelik eğimi ile bugün en dikkat çekici yapılardan biri haline gelen kulenin en tepesinden Pisa şehrini panoramik olarak görmek mümkündür.

Louvre Müzesi

Dünyanın en büyük müzesi olan Louvre Müzesi, kalıcı koleksiyonları, tarihi, kültürel ve sanat eserleri ile en popüler yerlerden biridir. 72.35 metre karelik bir alana yayılan müzede 300.000’den fazla eser bulunmaktadır. Bu eserler arasında Mona Lisa’nın yanı sıra Venüs de Milo gibi eserler de vardır.

CERN-Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi

İkinci Dünya Savaşından sonra Avrupa’da gerçekleşen beyin göçünden dolayı 1951 yılında UNESCO uluslararası toplantı da CERN-Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin kurulmasına karar verilmiştir. Avrupa’nın merkezi bir konumuna sahip olmasından ve savaşsız bölge olmasından dolayı Cenevre’nin CERN’e ev sahipliği yapmasına karar verilmiştir. CERN, günümüzde parçacık fiziği üzerine çalışmakta ve bilimsel anlamda pek çok ilerlemeye katkıda bulunmaktadır.

Kreuzberg

Kreuzberg semti, Almanya’nın Berlin şehrinde yer almaktadır. Avrupa’nın Küçük İstanbul’u olarak bilinen semtin nüfusunun yaklaşık %30’unu Türkler oluşturmaktadır. 1920 yılında Büyük Berlin Yasası ile kurulmuştur. Gecekondulardan ve hurdalıklardan oluşan semt, Almanya’nın birleşmesinin ardından gelişmiştir. Günümüzde Berlin’in en büyük ikinci semti olarak yerli ve yabancı turistleri bölgeye çeken bir destinasyondur.

Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü, Bosna Hersek’in Mostar kentinde yer alan ve Bosna Hersek halkı için büyük önem teşkil eden bir köprüdür. Kente adını köprünün verdiği bilinmektedir. Dolaylı yoldan Mimar Sinan’ın eseri olan köprü, Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından inşa edilmiştir.

Sebil Saraybosna

Bosna Hersek’in Saraybosna kentinin merkezi konumunda olan Başçarşı da yer alan tarihi Sebil, ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekmektedir. Tarihi 1753 yılına kadar uzanan ve pek çok kez restorasyona uğrayan Sebil Saraybosna, bugün hem yerli halkın hem de ziyaretçilerin buluşma noktası konumundadır. Etrafında yer alan Osmanlı camileri ve Başçarşı’nın ahşap dükkanları ile Sebil, Saraybosna ziyaretlerinde mutlaka görülmesi gereken bir yapıdır.

Pantheon Tapınağı

Pek çok kez yağmalanmış, yangında yok olmuş ve bir kez yeniden inşa edilmiş olan Pantheon Tapınağı, yüzyıllardır varlığını korumayı başarmış, batı uygarlığının en önemli yapılarından biridir. Özellikle de İtalya için oldukça önemli bir yere sahip olan tapınak, büyüklüğü ve mistik mimarisi ile hayranlık uyandırmaktadır. Büyüklüğü ile Selimiye Camii’ni dahi geride bırakmayı başarmış bu yapı, aynı zamanda Hristiyanlar için de bir ibadethane görevi görmektedir.

Notre Dame Katedrali

Notre Dame de Paris veya Notre Dame Katedrali, ziyaretçiler için Paris’teki en popüler turistik yerlerden biridir. Katedralin vitraylarına, kulelerine, gül işlemeli pencerelerine, çan kulesine ve çirkin yaratıklarına hayran kalmaktadır. Paris’in panoramik manzarasını görmek için kuleler de ziyarete açıktır. Bu sebeple dünyanın her yerinden birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Pantheon Paris

Pantheon, Paris’in Latin Mahallesi’nde bulunan bir yapıdır. Başlangıçta St. Genevieve’in kutsal emanetine ev sahipliği yapmak için bir kilise olarak inşa edilse de şimdi önde gelen Fransız vatandaşlarına mozole olarak ev sahipliği yapmaktadır. 18. yüzyılda Jacques-Germain Soufflot tarafından inşa edilen Pantheon, Roma’daki Pantheon’a benzer bir cepheye sahip neo-klasik tarzda bir anıttır.

Big Ben Saat Kulesi

Dünyanın en büyük saat kulelerinden birisi olan Big Ben, İngiltere’nin başkenti Londra’da yer almaktadır. 1859 yılında ilk defa çalan çan sesi ile faaliyete geçen kulenin ismi 2012 yılında, Kraliçe II. Elizabeth’in 60. yıl dönümü nedeniyle Elizabeth Kulesi olarak değiştirilmiştir. 96 metrelik yüksekliği ile kurulduğu ilk yıllarda dünyanın en uzun saat kulesi unvanını elde etmiştir.

Varşova Yeni Şehir

Yeni Şehir, Polonya’nın başkenti Varşova’da yer alan 14.yüzyılda inşa edilmiş bir ilçedir. Yeni Şehir, ilk inşa edildiği sıralarda özerk olsa da 1791 yılında Varşova’ya dahil edilmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında tüm şehir gibi Yeni Şehir’de büyük hasarlar almıştır. 1954 yılında yenilenen ilçede, görülmeye değer pek çok yapı bulunmaktadır.

Kolezyum

Dünyanın en eski başkenti olarak bilinen Roma’nın kalbinde yer alan Kolezyum; gladyatör ve vahşi hayvan dövüşlerinden, geceler boyu süren eğlencelere sahne olmuş tarihi bir amfitiyatrodur. Asırlarca kendi kaderine terk edilen Kolezyum, bugün UNESCO Dünya Mirası Listesi ile korunmakta ve yılda yaklaşık 5 milyon turistin ziyaretçi akınına uğramaktadır.

La Sagrada Familia

İspanya’nın Barcelona şehrinde bulunan, her yıl milyonlarca turistin akın ettiği ve henüz yapımı tamamlanamayan La Sagrada Familia, muhteşem yapısıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Sadece bağışlarla ilerleyen yapının inşası çok yavaş ilerlemekte ve halk arasında ‘bitmeyen kilise’ olarak adlandırılmaktadır.

London Eye

London Eye, İngiltere’nin Londra şehrinde yer almaktadır. 135 metrelik yüksekliği ile Avrupa’nın en büyük dönme dolabı olarak anılan London Eye, 32 adet yolcu taşıma kapsülü ile günde 15.000 ziyaretçi taşıyabilmektedir. Londra’nın en büyük cazibe merkezlerinden biri olan London Eye, yapıldığı ilk günden günümüze kadar 36 milyondan fazla insana Londra’nın panoramik manzarasını sunmaktadır.

Sevdiklerinizle Paylaşın