Gürcistan’da Zenginliğin ve Refahın Simgesi: Medea Heykeli

Önceki
Medea Heykeli

Medea Heykeli

Sonraki
161 dk'lık okuma
2496 kişi okudu

Gürcistan Batum Medea Heykeli, Yunan Mitolojisinde oldukça önemli bir yerde kabul edilmektedir. Zamanın en yetenekli hâkimi ve eczacısı olarak önem kazanan Medea, yaşadığı dönemde tıbbi alanda birçok önemli onur ödülüne layık görülmüştür.

Şehrin en önemli simgesi olan Medea Heykeli’nde bulunan altın post, söylenenlere göre Medea’nın yardımı ile yerinden çalınmıştır. Avrupa Meydanı’nın merkezi konumunda yer alan Medea Heykeli; şehirdeki en yüksek yapılardan bir tanesidir. Yerli ve yabancı ziyaretçiler şehirde bulundukları her yerden baktıklarında Medea Heykeli’nin postunu görür ve bu şekilde yollarını bulurlar.

Medea Heykeli’nin Tarihi

Medea Heykeli Gürcistan’ın üçüncü Cumhurbaşkanı Mikheil Saakashvili tarafından yaptırılmıştır. Yapılış tarihi 6 Temmuz 2007’dir. Acara‘da bulunan Medea Heykeli, aynı zamanda Yunan Mitolojisine ait son derece önemli heykeller arasında yer almaktadır. Gürcistan’da Avrupa Meydanı’nda bulunan Medea Heykeli, aynı zamanda meydanda bulunan Astronomik Saat ile de oldukça yakın mesafededir.

Medea Heykeli’nde bulunan altın post oldukça ilginç bir yöntem kullanılarak elde edilmiştir. Kolkhi halkı altın postu bugünkü haline getirebilmek için, bir parça gerçek koyun postu kullanmıştır. Dağdan hızla aşağıya akan bir akar suya bu post sabitlenmiş ve burada şelaleden akan altın parçalarının koyun postu üzerine yapışmasını sağlamışlardır. Zamanla parçacıkların postun her tarafını kaplaması sonucunda sarsılmadan yerinden alınmıştır. Ardından kurutulması için ağaca asılmıştır.

Altın Postlu Medea Heykeli, Gürcistan’da zenginliği ve refahı temsil etmektedir. Aynı zamanda Avrupa dünyası ile olan bağlantıları da simgelemektedir.

Medea Heykeli’nin Öyküsü

Gürcistan Batum Medea Heykeli, Koklheti Kralı Aeetes’in kızı olarak geçmektedir. Yaşamlarını sürdükleri yer bugünkü batı Gürcistan olarak bilinen yerdir. Birçok kaynakta Medea’dan bir büyücü olarak bahsedilmektedir. Kaynaklar Medea’nın tanrıça Hecate’nin bir rahibesi olduğunu vurgulamaktadır. Nadir kaynaklarda da cadı olarak tasvir edilmektedir.

Medea, Circe’nin yeğeni ve güneş tanrısı olan Helios’un torunudur. Daha sonra ise kahramanlık unvanına sahip olan Jason ile evlenerek “Kahramanın Eşi” unvanına sahip olmuştur. Corinth Kralı olan Creon da kendi kızını Jason’a sunmuş ve evlenmeleri yönünde dileklerde bulunmuştur. Aynı dönemde Medea ile evli olan Jason, kralın teklifini geri çevirememiş ve Medea’ı terk ederek kralın kızı Glauce ile birlikte olmaya başlamıştır. Bu olay karşısında Medea tepki vermek için Jason’dan olan çocuklarını öldürmüştür.

Mitolojik olarak geçen hikâyede ise Medea Jason’un bir tür efsanevi post olan Altın Post’u çalmasına yardımcı olmuştur. Bu bilgiden yola çıkıldığında o dönemlerde metallerin eritilmesi ile dökülmesi konusunda Kolkitian Halkı’nın üstün bilgiye sahip olduğu anlaşılmaktadır. Yani bir diğer deyişle bu halkın önemli özelliği, altın gibi değerli madenlere ilgilerinin bulunması ve Jason gibi birçok kişinin bu özel madenleri çıkarmak için sürekli seyahat halinde olmalarıdır.

Medea Heykelini Ziyaret Dönemleri ve Gezi Koşulları

Medea Heykeli, Gürcistan’ın Batum şehrinde, Avrupa Meydanı’nda yer almaktadır. Yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi gören meydanda, en dikkat çeken yapılar arasındadır. Yılın her döneminde görülebilecek olan heykeli, haftanın her günü 24 saat ziyaret etmek mümkündür.

Ziyarette herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmaz ve hem çocuklar hem de yaşlılar için gezilmeye müsaittir. Özel gereksinimli bireyler de Avrupa Meydanı’na ulaştıktan sonra rahat koşullarda Medea Heykelini yakından görebilmektedir.

Medea Heykeli gezisi her yaş için ücretsizdir.

Sevdiklerinizle Paylaşın

Sıkça Sorulan Sorular

Medea Heykeli nerededir?

Medea Heykeli, Gürcistan’ın Batum şehrinde, Avrupa Meydanı’nda bulunmaktadır.

Medea Heykelinin önemi nedir?

Medea Heykeli ve üzerinde bulunan altın post, ülke için zenginlik ve refahı simgelemektedir. Aynı zamanda Avrupa dünyası ile olan ilişkileri de temsil eder.

Medea Heykeli gezisi ücretli midir?

Medea heykeli yılın her döneminde ücretsiz olarak gezilebilmektedir.