Alberobello’nun İhtişamlı Yapısı: San Giorgio Kilisesi

San Giorgio Kilisesi

San Giorgio Kilisesi

0 dk'lık okuma
36 kişi okudu

San Giorgio Kilisesi, İtalya’nın Alberobello şehrinde bulunmaktadır. Aziz George’a adanmış olan bu anıtsal yapı, 1790 ile 1825 yılları arasında inşa edilmiştir. Kilisenin görkemli görünümü ile dışarıdan bakıldığında, merkezde bulunan bütün evlerin üzerinde yükselerek göz kamaştırmaktadır. 

Göklere Yükselen San Giorgio Kilisesi

San Giorgio Kilisesi’nin dış cephesinde ejderhalı bir kabartma tasviri ile iki köşesine yerleştirilmiş St. Peter ve St. Paul’a ait heykeller görülmektedir. Cephenin sağ köşesindeki payandalara ise küçük haçlar eklenerek estetik bir görüntü kazandırılmıştır. Çan kulesindeki ilk sıranın dört köşesinde, üç Mary ve Veronica ile özdeşleşmiş dört taş kadın figürü heykeli bulunmaktadır. Oldukça yassı olan görünüşü ile yaklaşık 35 metre boyundaki merkezi kubbe kilisenin en göz alıcı kısımlarındandır.

San Giorgio Kilisesi, Yunan haçı planına sahiptir. Mimari unsurlarda kullanılan Neo-klasik tarza, eski dönemden gelen Rönesans ve Barok figürleri eşlik etmektedir. Oldukça dikkat çeken mimariye sahip kilisenin alt kısmındaki altar hafifçe yükseltilmiştir. Kilisenin iç kısmındaki girişe ait sol duvarda ise Aziz George’a ait bir şapel bulunmaktadır. 

San Giorgio Kilisesi’nin Muhteşem İç Dekoru 

Kilisenin iç dekorasyonunda kullanılmış toplam 42 panonun içeriğinde eski ve yeni Ahit’ten sahneler ile yüzleri oyulmuş iki çift fresk yer almaktadır. Bu kısımdaki pilasterler Pietà’nın günümüzde poliptikleriyle birlikte, 1591 ve 1613 yılları arasında dikilmiş olan şapeli süslemektedirler. Kilisenin zengin süslemeli sunağı ise 1764’te Lamberti’nin Napoli atölyesinde yapılmıştır.

San Giorgio Kilisesi’ndeki kubbenin solunda, Madonna della Catena’nın, piskopos St. Donato’yu tasvir ettiği 17. yüzyıla ait freski bulunmaktadır. Sağ tarafında ise 18. yüzyıldan kalma olan bir fresk ziyaretçilerin beğenisini kazanmaktadır. Bu kısımda yer alan ve bilinmeyen bir sanatçı tarafından, Dirilen Mesih’i tasvir eden tablo da oldukça ilgi çekicidir. 

Kilisede bulunan nişe eklenmiş Barok mermer lavabo dikkat çekmektedir. Hazırlık odasının kapısının üzerine yerleştirilmiş olan 17. yüzyıldan kalma ahşap büstler, Aziz Vittorio ve Ruffino’yu tasvir etmektedir. Yine çok renkli mermerden olan ana sunak, 1861’de Napoliten heykeltıraş Fedele Caggiano’nun eseridir. San Giorgio’nun apsisin arkasına eklenmiş büyük resmi, Maldarelli tarafından 1841’de yapılmıştır. Sunağın kenarlarındaki iki nişin birinde Aziz George’un ahşap heykeli diğerinde ise bir dizi eski kutsal emanet bulunmaktadır.  Kilisenin iç kısmındaki merdivene erişim kapısının yanında, San Michele sunağı ve yine Maldarelli’nin 1839 yılına ait Meleklerinin Düşüşü eseri kendini göstermektedir.

San Giorgio Kilisesi’nin Sanat Dolu Tasarımları

Kilisenin görkemli ana sunağı ise 1764 tarihinde mermerden yapılmıştır. Merkezi girişin yan kısımlarında heykeltıraş Fedele Caggiano’nun renkli mermerden vaftizhanesi ve kilisenin kurucusu Vitantonio Montanaro’ya adanmış anıtın konulduğu iki niş mevcuttur. Her iki eser de 19. yüzyılın ortalarına tarihlendirilmektedir. Kilisenin dikkat çeken çeşitli noktalarında yer alan on üç resim serisi, çağdaş ressam Onofrio Bramante’ye aittir.

Alberobello’nun en yüksek noktasında ihtişamı ve mimarisi ile kendine hayran bırakan kilise yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. San Giorgio Kilisesi, haftanın her günü 06.30-12.30 ile 16.00-20.30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Kiliseye giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Sevdiklerinizle Paylaşın

İtalya Vizesi

İtalya’ya yapılacak turistik gezilerde Schengen vizesi şartı aranmaktadır. 90 günlük ziyaretleri kapsayan Schengen vizesi için kişilerin ikâmet adreslerine göre ilgili İtalya Konsolosluğu’na başvuru yapmaları gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

San Giorgio Kilisesi nerededir?

Church of Saint George Martyr, İtalya’nın Alberobello şehrindedir. Şehrin en yüksek tepesindeki meydanda bulunan kilise ihtişamı ile göz kamaştırmaktadır.

San Giorgio Kilisesi ne zaman inşa edilmiştir?

Church of Saint George Martyr, 1790 ile 1825 yılları arasında inşa edilmiştir. Görkemli kilise Aziz George'a adanmıştır.